Prvi forum o domaćoj proizvodnji u BiH održan na našem univerzitetu
Apr 25, 2013

Prvi forum o domaćoj proizvodnji u BiH održan na našem univerzitetu

Studentskom inicijativom 25. aprila organivovana diskusija o problemima i promociji domaće proizvodnje

Studentski klub Business Development Club (BDC) i udruženje „Kupujmo i koristimo domaće kvalitetno proizvedeno u BiH“, organizovali su prvi Forum o domaćoj proizvodnji pod motom „Proizvodimo, promovirajmo, kupujmo i koristimo domaće proizvode“ 25. Aprila na Burč univerzitetu.

Na ceremoniji otvaranja, prorektor, v. prof. dr. Azamat Akbarov izrazio je zadovoljstvo što je Forum, koji promoviše značaj i važnost kupovine domaćih proizvoda, održan upravo na Burč Univerzitetu.

Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Jerko Ivanović Lijanović kazao je da je težak period kroz koji je Bosna i Hercegovina prošla glavni negativan uticaj na ekonomiju. Ministar Lijanović istakao je i da je kupovanje domaćih proizvoda najbolji način da se pomogne domaćoj ekonomiji.

Admir Kapo, predsjednik udruženja „Kupujmo i koristimo domaće kvalitetno proizvedeno u BiH“, tokom svog izlaganja, rekao je kako je žutu zvjezdicu, logo udruženja, prihvatilo već 86 kompanija i da se nalazi na preko 12 000 proizvoda, što je veoma bitno, jer se tako podiže svijest građana o domaćim proizvodima. Na kraju se veoma pohvalno izrazio o Forumu, tim više što je organizovan od strane studenata.

Forum se sastojao od tri diskusije:

1- „Kako postići bolji ambijent za razvoj ekonomije?” Predrag Praštalo, predsjednik Evropskog pokreta u BiH,

2- „Kako unaprijediti promociju domaćih proizvoda?” Faris Njemčević, izvršni direktor VGT osiguranja,

3- „Kako obrazovanje prilagoditi stalnim potrebama tržišta?” Jasmin Bešić, izvršni direktor instituta za razvoj mladih “Kult”

Svi predavači analizirači su probleme koji se tiču proizvodnje i promocije domaćih proizvoda, te predložili određene mjere koje mogu pomoći u rješavanju istih. Glavni zaključak Foruma je da za poboljšanje ekonomije, moramo početi mijenjati kupovne navike stvaranjem liste domaćih proizvoda koje ćemo odabrati.

Print: doc, pdf