Mladi ljudi iz BiH razvijaju Flink – smart home sistem
Dec 07, 2016

Mladi ljudi iz BiH razvijaju Flink – smart home sistem

Kada ove mlade ljude pitate šta je flink oni kažu da je to smart home sistem. Tu opet stanu i nasmiju se jer znaju da stariji ne razumiju o čemu se radi. Tako smo i mi pitali šta je u suštini Flink.

Mladi tim u kojem su Dina Lasić,  diplomirana inženjerka građevine, trenutno student Arhitekture na Master programu Burč univerziteta, i Almin Hasandić, injženjer elektrotehnike i student  master studija na Burč univerzitetu, su nakon studija hrabro pokrenuli vlastiti biznis kojeg su nazvali ne slučajno bSmart. Tim u kojem su ovi bosanskohercegovački mladi injženjeri je dodatno oplemenjen njihovim kolegama, kako sa različitih studija tako i iz struke. Njihov cilj je jedan, razviti samoodrživi biznis te osigurati radno mjesto za svoje kolege, sebe, te mnoge mudre mlade ljude koji izrađuju efikasne proizvode i nude usluge u svojim lokalnim zajednicama, u cijeloj BiH i svijetu.

„Ideja se razvila na početku studija na Burch univerzitetu. Primarno smo razmišljali o uvozu energetskih pića jer toga nije bilo u BiH, ali ta ideja nije uspjela te je efektivno uništena od strane jače konkurencije o čemu mi kao mladi ljudi bez iskustva nismo mogli ni razmišljati, što se uspostavilo kao dobro u narednom periodu jer nakon toga smo došli do pametnijih odluka i boljih ideja. Nakon ideje o energetskim pićima fokusirali smo se na ideju energije, te razvoju kompanije koja se zasniva  na tri segemnta: arhitektura, IT programiranje i elektronika bazirana na razvoju brenda „FLINK HOME““, istakao je inženjer Hasandić.

Kada ove mlade ljude pitate šta je Flink oni kažu da je to smart home sistem. Tu opet stanu i  nasmiju se jer znaju da stariji ne razumiju o čemu se radi. Tako smo i mi pitali šta je u suštini Flink. Pomalo stidljivo, ali sa puno entuzijazma i energije ovi mladi ljudi su nam pojasnili da je flink pametna kuća koja kontroliše izvore energije unutar jednog doma ili poslovnog objekta. Kako su nam jednostavno objasnili to je ono kad želite doći kući umorni s posla a da ujedno imate ugrijanu vodu u bojleru te kontrolu nad vašim računom za električnu energiju – tada nam je bilo sve jasno.

„Flink, pametni sistem, će se u narednom periodu primjenjivati prilikom izgradnje objekata u BiH. Još uvijek nismo predstavili projekat bosanskohercekovačkoj javnosti iako su nas neki investitori već kontaktirali i pokazali zainteresiranost. Ono što će nam biti potrebno u narednom periodu jesu mladi, energični ljudi koji će biti  dio našeg tima i dijeliti našu viziju.“, naglasio je Almin Hasandić.

Na pitanje o lokaciji proširenja firme, naš injženjer Almin Hasandić kaže da je iznimno zahvalan Burch univerzitetu i upravi koji su prepoznali kvalitet ovog mladog tima i nove kompanije te im ustupili radni prostor i omogućili ugodne uslove za rad i djelovanje. Međutim, radi kapaciteta posla i konstantog rasta tima ovi mladi ljudi će uskoro imati potrebu da pronađu još veći i efektivniji prostor za rad i budući razvoj.

Mlada diplomirana građevinarka,  Dina Lasić,  smatra da je energetska efikasnost jako bitan segment u svakoj struci, pa naročito u  arhitekturi i građevinarstvu i uvijek se trudi da njihovi projekti na neki način budu ekološki prihvatljivi.

„Naš tim se primarno formirao u prostorima Burch inkubatora. Priča je krenula o izradi smart termostata o kojem mi je često govorio moj kolega, a kasnije se iz te ideje  razvio projekat o smart home sistemu-Flink, na kojem smo vrijedno radili cijelo ljeto i na kojem ćemo radit i u budućnosti. Motiv nam je bio napraviti finalni proizvod koristeći svoje znanje i energiju, uz dobru organizaciju, koordinaciju i kontrolu našeg tima korak smo do izrade našeg prototipa do kraja ove godine. Svjesni smo  da je u BiH teško pronaći posao i  zato  ga trebamo sami stvoriti “, rekla je injženjerka Lasić.

Ako želite na naučite nešto više o Smart Home sistemima pogledajte link ispod:

The Top Smart Home Devices: How To Make Your Home Smarter Than You