Objavljen i predstavljen drugi broj BurchGene Magazina
Dec 25, 2016

Objavljen i predstavljen drugi broj BurchGene Magazina

Tim stručnjaka sa BURCH univerziteta predstavio drugi broj magazina BurchGene

Predstavljanje drugog broja jedinog bh magazina o genetičkom inžinjeringu BurchGene, održano je na Burch Univerzitetu u Sarajevu. Uvodnu riječ i predstavljanje časopisa upriličili su rektor Burch univerziteta, prof. dr. Damir Marjanović, šef odsjeka za genetiku i bioinženjering, prof. dr. Almir Badnjević te izvršni editori ovog magazina Ahmed Osmanović i Fatima Mrkulić. Iako su studenti željeli da glavni akcent bude na rektoru Marjanoviću, kao jednom od ključnih faktora za postignuti uspjeh, on je naglasio da glavni fokus treba da bude na studentima, mladim naučnicima koji su zaslužni za sve ovo. Izrazio je svoj ponos, dodavši da je ovo jedan od rijetkih univerziteta u BiH koji izdaje naučno-popularni časopis. “Ovo nije remek-djelo nekog doktora, profesora, novinara, ali jeste remek djelo naša tri studenta Ahmeda Osmanovića, Adnana Fojnice i Fatime Mrkulić. Kao profesor, stvarno sam ponosan da budem ovdje s njima i podijelim sa njima ovaj uspjeh, i zaista nijedan osjećaj nije kao kada prisustvujete uspjehu vaših studenata”, rekao je Marjanović. Šef odsjeka za genetiku i bioinženjering, prof. dr. Almir Badnjević kazao je da je od početka informisan o radu te da je jako ponosan što je njihov profesor. Također je dodao da magazin predstavlja veliki temelj za nešto veće, kao znanstveni žurnal. Izvršni urednici Ahmed Osmanović i Fatima Mrkulić govorili su o začetcima, ali i motivima da magazin ugleda svjetlo dana te predstavili istaknute profesore i zanimljive teme u ovom broju. Naglasili su da su profesori i naučnici poput Mirsade Hukić, Luis Henrique Cèzea, Reinard Heckela i Mikey Byroma, uzeli veliko učešće u ovom broju. Sponzori magazina su Centar za poremećaje spavanja "SomnaCare" i Zavod za biomedicinsku dijagnostiku i ispitivanje "Nalaz".