Profesori Burch univerziteta učestvovali na trećem globalnom forumu medicinskog uređaja u Ženevi
May 12, 2017

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je u periodu od 10. do 12. maja 2017. godine u Ženevi, Švicarska, održala treći globalni forum o medicinskim uređajima. Na forumu je učestvovalo preko 650 učesnika iz 85 zemalja svijeta iz različitih organizacija.

Ciljevi WHO globalnog foruma o medicinskim uređajima su:

1. Definirati metode za povećanje pristupa prioritetnim medicinskim uređajima u skladu sa ciljevima održivog razvoja.
  2. Razmjena najboljih iskustava u praksi, reguliranju, procjeni i upravljanju medicinskim uređajima.
  3. Prikaz razvoja i korištenja inovativnih tehnologija kao odgovor na globalne zdravstvene prioritete.
  4. WHO smjernice o medicinskim uređajima za bolje sprovedbe.
  5. Predstavljanje rezultata implementacije WHO rezolucije o medicinskim uređajima i EMP strategija za 2030 godinu.

Ono što je značajno za Bosnu i Hercegovinu jeste činjenica da su na ovom trećem WHO globalnom forumu o medicinskim uređajima aktivno učešće imali i predstavnici Bosne i Hercegovine. Naime, profesori BURCH univerziteta, doc.dr. Almir Badnjević i mr. sci. Lejla Gurbeta, oboje uposlenici BiH verifikacionog laboratorija Verlab, su prezentovali rezultate verifikacija medicinskih uređaja u BiH, rezultate povećanja efikasnosti, tačnosti i pouzdanosti medicinskih uređaja, te rezultate ostvarenih ušteda u zdravstenom sistemu BiH. Ovo je prepoznato kao pozitivna praksa na globalnom nivou vezano za regulacije i kvalitet medicinskih uređaja, koju je u BiH realizovao i sprovodi Institut za mjeriteljstvo BiH.