Član akademskog osoblja BURCH univerziteta u Lisabonu u organizaciji inicijative IRACON COST
Mar 28, 2017

Tokom Februara 2017. godine, jedan od članova akademskog osoblja Internacionalnog BURCH univerziteta sudjelovao je sastanku u Lisabonu, Portugal, u organizaciji inicijative IRACON COST Action EU, kao službeni predstavnik Bosne i Hercegovine.

The Inclusive Radio Communications (IRACON) Cost Action - Inkluzivna radio komunikacija cost action - je inicijativa Europske Unije, kao što su Erasmus +, Horizon2020. Dva do tri profesora iz svake članice Europske Unije ili zemlje partnera može biti član ove akcije kao predstavnik(ci) svoje zemlje. Svaka akcija traje 3 ili 4 godine, a sudionici se svaki put susreću u različitim gradovima. Svaka od akcija godišnje ima obično 2 ili 3 susreta. Prethodni sastanci su bili u Briselu / Belgija, Durham / Engleska, Lille / Francuska i naredni sastanak će biti Lundu / Švedska.

Doc. dr. Nejdet Doğru, kao predstavnik za BiH, podnio je zahtjev Ministarstvu civilnih poslova BiH, koje je isti zahtjev odobrilo jer je područje njegovog rada u skladu s konceptom akcije.

Svrha ove organizacije je pronaći tehnologije za 5. generaciju (5G) i izvan 5G mobilne mreže. Ova organizacija planira trajati do 2020. godine, a do tog vremena, doc. dr. Nejdet Doğru bi trebao prisustvovati sastancima kao službeni predstavnik Bosne i Hercegovine.