Podizanje svijesti o AIDS-u među studentima Burch univerziteta
Nov 30, 2017

Podizanje svijesti o AIDS-u među studentima Burch univerziteta

Povodom tradicionalnog obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a, u organizaciji SAFE-a i Crvenog križa općine Ilidža danas su na Internacionalnom Burch univerzitetu podijeljene simbolične crvene mašnice i edukativni materijali koji imaju za cilj razviti svijest kod ljudi.

Članovi asocijacije su prilikom dijeljenja mašnica razgovarali o studentima, te je pohvalna činjenica da je zaista veliki broj studenata zaista svjestan važnosti obilježavanja ovog datuma. AIDS (sindrom stečene imunodeficijencije) je uznapredovali stadij infekcije HIV-om, koji napada odbrambeni sistem organizma s posljedičnim razvojem specifičnih zaraznih i malignih bolesti. Simbol borbe protiv HIV/AIDS-a je crvena mašnica, koja je postala širom svijeta prepoznatljiv znak solidarnosti sa zaraženim i oboljelim osobama. Krajnji cilj je nula: Nula HIV infekcija. Nula diskriminacije. Nula AIDS smrti.

"Ovo je tema koja nipošto ne smije biti taboo, te se na razne načine trebamo truditi da ljudi znaju kako možemo uticati na informisanje ljudi, na koji način se HIV prenosi odnosno ne prenosi, te na koji način pomoći oboljelim osobam", kazala je Fatima Kovačević, predsjednica SAFE-a, dodajući da je još uvijek postoji mnogo osoba koje nisu dovoljno informisane, te da zaista treba svakodnevno raditi na tome.