Studenti Burch univerziteta posjetili spomen područje Jasenovac
Nov 02, 2017

Studenti Burch univerziteta posjetili spomen područje Jasenovac

Studenti i profesori Odsjeka za međunarodne odnose i evropske studije Internacionalnog Burch univerziteta posjetili su spomen područje Jasenovac u Hrvatskoj.

Jasenovac je mjesto ustaškog koncentracionog logora iz Drugog svjetskog rata kojim je upravljala Nacistička Njemačka. Preko 90.000 ljudi je ubijeno, što čini Jasenovac petim najsmrtonosnijim koncentracionim logorom u čitavoj Evropi za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Grupa studenata I profesora je posjetila spomen područje kako bi se dalje upoznala sa historijom regiona, odala počast hiljadama nevinih žrtava Jasenovca te demonstrirala međuetničko razumijevanje i suosjećanje u atmosferi kojoj to teško nedostaje.

Studenti i profesori su imali priliku obići prostor spomen područja, naučiti više o historiji logora i posjetiti muzej, kao i pružiti povratne informacije upravi spomen područja.

“Većina ljudi znaju da su se grozni zločini desili u Jasenovcu, ali malo ko zna da četvrtinu žrtava zapravo čine djeca mlađa od 14 godina. Ja sam spadao u tu kategoriju i drago mi je što sam posjetio Jasenovac jer sam imao priliku naučiti puno više o ovom mjestu”, rekao je Isa Dukmenić, student treće godine Odsjeka za međunarodne odnose i evropske studije Internacionalnog Burch univerziteta.

Prošle godine, Odsjek je zajedno sa Diplomatskim klubom Burch, organizovao sličnu edukativnu posjetu Prijedoru, mjesto velikih stradanja 90-ih godina i planira organizovati još jednu edukativnu posjeti Srebrenici, mjestu jedinog genocida u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, u ljetnom semestru 2018. godine.