Akademik Hanjalić, nosilac počasog doktorata BURCH univerziteta, među 10 naučnika u užem izboru za Globalnu Nagradu za Energiju (Global Energy Prize)
Jun 11, 2018

Globalna nagrada za energiju međunarodna je nagrada koja svake godine priziva izvrsna dostignuća u energetskom istraživanju i tehnologiji iz cijelog svijeta, a koja doprinose rješavanju raznovrsnih i hitnih energetskih izazova u svijetu.

Među 44 znanstvenika iz 14 zemalja koji su nominirani za nagradu u XVI ciklusu, počasni doktor BURCH univerziteta, profesor Kemal Hanjalić našao se u užem izboru, tačnije među 10 najboljih kandidata - "Za izvanredan doprinos u razvoju fundamenta toplinske fizike, eksperimentalnih i računalnih metoda proučavanja turbulencije i vrtložnih tokova višefaznih medija s ciljem razvijanja modernih uredjaja za proizvodnju i uštedu energije”.

Na zvaničnoj press konferenciji održanoj 6 juna 2018 u TASS press centru u Moskvi, Odbor za dodjelu nagrade kojim predsjedava nobelovac Rodney John Allam ovogodišnju nagradu je dodijelio Sergeyu Alekseenku (Rusija)  i Martinu Greenu (Australia).

Čestitamo prof. dr. Kemalu Hanjaliću na ovom značajnom postignuću.

Vise detalja na: http://globalenergyprize.org/en/media-room/news/2018/05/the-global-energy-prize-2018-shortlist-made-public-at-spief