Ambasadori kao gostujući predavači na Internacionalnom Burch univerzitetu
Apr 17, 2018

Ambasadori kao gostujući predavači na Internacionalnom Burch univerzitetu

Nj.E. gospođa Geeta Narayan, predstavnica UNICEF-a u BiH, Nj.E. Ambasador Drahoslav Štefánek, šef Kancelarije Savjeta Evrope u BiH i Nj.E. gospodin Jakub Skalnik, ambasador Češke Republike u BiH, bili su gostujući predavači na predmetu diplomatije na Odsjeku za međunarodne odnose i evropske studije Internacionalnog Burch univerziteta.

Ambasador Štefánek je govorio o misiji Vijeća Evrope u BiH i o svojoj diplomatskoj karijeri u UN-u, kao i o karijeri slovačkog MIP. Ambasadorica Narayan se fokusirala na svoju diplomatsku karijeru kanadskog MIP, kao i skoro dvije decenije karijere u UN-u. Ambasador Skalnik je govorio o svojoj političkoj karijeri gradonačelnika na Poličkoj i njegovoj tranziciji ka diplomatiji u okviru Češkog MIP, uključujući anegdote koje upoređuje sa svojim iskustvom u SAD-u i Holandiji sa BiH. IRES studenti su bili zainteresovani da saznaju više o ključnim preprekama i očekivanjima diplomatske karijere, uključujući i lični interes, kao i profesionalne nagrade. Oni su također postavili pitanje implementacije presuda ECHR u BiH i odnosa diplomatske zajednice sa lokalnim institucijama.