Burch univerzitet priprema mlade za tržište rada
Feb 21, 2018

Burch univerzitet priprema mlade za tržište rada

Brojni svjetski poznati stručnjaci za osnivanje startupa i poduzetnici sa praktičnim iskustvom okupili su se na konferenciji Start Me Up u Hotelu Hills. Odlična je ovo prilika za studentice i student, učenice i učenike da istraže prilike za startup biznis u BiH, predstave svoje već postojeće startup ideje potencijalnim investitorima, te da uz njihovu pomoć te ideje i realiziraju.

“Jedan od izazova sa kojima se susreće današnje obrazovanje je previše teorije, a premalo prakse, a drugi je povezivanje onoga što se zove formalno i neformalno znanje. Nije nikakva tajna da mi trenutno još uvijek proizvodimo neke profesije koje neće naći svoje mjesto na tržištu rada. Start Me Up konferencija zamišljena je kao jedna spona između onoga što se zove formalno obrazovanje i priprema za ono što mlade ljude čeka na tržištu rada”, rekao je prof. dr. Damir Marjanović, rektor Internacionalnog Burch Univerziteta u Sarajevu.

Britanski ambasador u BiH, Nj. E. Edward Ferguson, poručio je da mladi ljudi u BiH trebaju imati priliku za zaposlenje i da svojim znanjem doprinesu razvoju zemlje.

“Mi ulažemo u poboljšanje obrazovnog sistema ovdje kako bismo omogućili i mladim ljudima da registruju nove kompanije, da imaju svoje startupe, da doprinose ekonomiji i da zapošljavaju nove mlade ljude. Trenutno je, kako ja vidim situaciju, taj obrazovni sistem i ono što mladi ljudi uče u sklopu njega, pomalo suho i više ima teorije nego prakse”, istakao je ambasador Ferguson, koji se ujedno i zahvalio Internacionalnom Burch univerzitetu koji ulaže mnogo u omogućavanje prakse za mlade ljude.

Huso Hamzić, učenik Srednje Elektrotehničke škole iz Mostara, sa svojim kolegama predstavio je ideju o pametnom aparatu koji bi omogućio dezinfekciju i sušenje ruku bez kontakta bilo kakvom površinom, a Lamija Palalija, studentica Internacionalnog Burch univerziteta, predstavila je edukacionu aplikaciju za tri različita dječija uzrasta. Ovo samo neke od velikog broja ideja koje ovi mladi ljudi imaju i za koje traže podršku investitora.

Pobjeda je pripala timu whoopedu, a mi vam s ponosom predstavljamo pobjedničku ekipu: Lamija Palalija, šef marketinga, Meldin Šljivić, web developer i video editor, Enver Bakija, Android i backend developer, Abdulmelik Pehlić, CEO i iOS developer, Muhammed Hasanović, designer, Armin Fehrić, android developer i designer, and Vedad Burgić, spoljni konsultant i android developer.