Dan bijelih traka obilježen na Internacionalnom Burch univerzitetu 2018
May 31, 2018

Dan bijelih traka obilježen na Internacionalnom Burch univerzitetu 2018

Danas je, 31. maj, 2018. godine, Burch univerzitet organizovao obilježavanje Dana bijelih traka. Studenti su dijelili bijele trake studentima, osoblju i gostima Burch univerziteta.

Dan bijelih traka se obilježava svakog 31. maja kako bi odali čast žrtvama etničkog čišćenja u Prijedoru 1992. godine.

Zadnji dan maja, tačnije 31. maj 1992. godine dan je kada su vlasti bosanskih Srba u Prijedoru naredile nesrpskom stanovništvu, koje je brojalo oko 65.000 stanovnika, da se obilježi time što će nositi bijele trake oko lijeve nadlaktice i obilježiti svoje domove bijelim zastavama.

Blizu 50.000 nesrba su onda protjerni, a 5.209 je stradalo. Većina ovih muškaraca, žena i djece bili su zatočeni u jednom od tri ozloglašena logora u blizini Prijedora – Keraterm, Omarska i Trnopolje. Žrtve su bile mučene, neki i stotinama dana, prije nego što su bili razmijenjeni ili pušteni.

Ove bijele trake podsjećaju na žutu Davidovu zvijezdu koju su Jevreji za vrijeme nacističke Njemačke, tačnije od 1939. godine, morali nositi kako bi se označili kao isti.

Primarni cilj organiziranja ovog događaja je dignuti svijest o Danu bijele trake i o onome šta se desilo u Prijedoru 1992. godine.