Delegacija Univerziteta Stanislaw Staszic u Piłi posjetila je Burch univerzitet
Jun 06, 2018

Delegacija Univerziteta Stanislaw Staszic u Piłi posjetila je Burch univerzitet

Vrlo konstruktivan sastanak o saradnji dviju visokoškolskih ustanova rezultirao je jačim partnerstvom i novim idejama za buduću saradnju. Partneri su zaključili da osim razmjene studenata / osoblja, dvije institucije moraju se usredotočiti i na saradnju u znanstvenom istraživanju i drugim razinama.

Delegacija s partnerskog univerziteta u Poljskoj, Stanislaw Staszic Univerzitet za primijenjene znanosti u Piłi, posjetila je Internacionalni Burch univerzitet. Delegaciju je vodio rektor ovog uglednog Univerziteta, prof. dr. Donat Mierzejewski, a sastojao se od koordinatora programa Erasmus Łukasz Marczak i predavača Paweł Dahlke.

Prorektor za znanstveno istraživanje i međunarodnu saradnju, doc. dr. Sanela Klarić pozdravila je delegaciju i održala konstruktivan sastanak o saradnji dva partnera, Stanislav Staszic Univerzitet za primijenjene znanosti u Piłi i Internacionalni Burch univerzitet u Sarajevu.

Partneri iz Sarajeva i Piłe raspravljali su o potencijalnim mogućnostima saradnje između različitih studijskih programa dviju institucija, kao i saradnji u pogledu znanstvenih istraživanja. Razmijenjene su informacije o razvoju novih studijskih programa s ciljem proširenja ugovora o saradnji i obuhvaćaju još više aspekata. Konferencije i časopisi o ekonomskim studijama obje institucije predstavljeni su sa zaključkom da je potrebno intenzivirati saradnju na ovom području. Osim Ekonomskog fakulteta i društvenih znanosti IBU-a, posebna pažnja je održana na Odsjeku genetike i biotehnološkog studija jer predstavlja veliki potencijal saradnje s Stanislaw Staszic Univerzitetetom za primijenjene znanosti u Pili.

Rektor Internacionalnog Burch univerziteta, prof. dr. Damir Marjanović pozdravio je delegaciju rekavši kako se veseli saradnji na svim mogućim razinama s poljskim partnerom. Nakon sastanka, uz pomoć doc. dr. Ensara Mekića kao domaćina, delegacija je imala obilazak kampusa i upoznavanje svih važnih aspekata Internacionalnog Burch univerziteta.

Nakon turneje, rektor Univerziteta iz Pile, prof. dr. Donat Mierzejewski je zahvalio predstavnicima Internacionalnog Burch univerziteta za ljubazno i toplo gostoprimstvo. Posjeta je završena s pozitivnim impresijama obe institucije i zaključkom da se osim studentske / osobne razmjene, dvije institucije moraju usredotočiti na saradnju u znanstvenom istraživanju i na drugim razinama.