Doc. dr. Dino Kečo osnivač BURCH Linux Laba: Mlade ljude intenzivno pripremamo za IT tržište
Jan 26, 2018

Internacionalni Burch univerzitet je jedina prestižna obrazovna institucija u koju novi studenti dolaze upravo zbog obrazovnog kadra, prestižnog studijskog programa i opremljenosti IT kabineta. Jedan od najznačajnijih i najomiljenijih profesora Burch univerziteta je doc. dr. Dino Kečo, čovjek o čijoj se stručnoj ekspertizi ne govori mnogo ali se mnogo zna.

Upravo je Dino bio jedan od inicijatora osnivanja prvog Linux Laba u Bosni i Hercegovini. Rezultat nije izostao, zapravo nastala je jedinstvena distribucija Linuxa specifičnog imena Ubuntu Burch Edition kao fork Ubuntu distribucije.

„Često me ljudi pitaju šta to znači, jednostavno, unutar IT Burch Laba smo napravili operativni sistem koji zadovoljava naše potrebe. To praktično znači da s našom distribucijom možemo organizovati nastavu iz mnogih predmeta kao što su: machine learning, baze podataka, web i mobilno programiranje, mreže i drugi. Veliku korist od svega primarno imaju profesori i studenti koji putem ovog sistema mogu  organizovati jako kvalitetnu nastavu.“

Ljudi nemaju doticaja sa novim operativnim sistema

„Studenti su često zbunjeni kada im kažem tokom predavanja da je temelj mnogih operativnih sistema u suštini Linux. Ništa beznačajnija nije konfuzija kada pokušavamo pojasniti razlike između Linuxa i Windowsa. No, Linux je ipak operativni sistem za napredne korisnike. No prednosti Linuxa su jednostavnost, brzina, sigurnost te činjenica da je potpuno besplatan.“

Hakeri koriste Linux

„Hakeri koriste Linux, to je tačno ali bez znanja ni oni ne mogu postići mnogo toga. Mnoga djeca sada već pronalaze ozbiljne propuste unutar velikih sistema koristeći Linux no takvih ljudi skoro pa i nema u Bosni i Hercegovini. Mi se generalno ne usmjeravano na tom polju. U Bosni i Hercegovini živi i radi mali broj ljudi koji se bave Linuxom i jako su dobri u svom poslu. Međutim ti ljudi su objedinjeni oko obrazovnih institucija i udruženja i njihova misija jeste obrazovanje.“

„Najveći problem mladih generacija u IT sektoru jeste predzanje koje lako uvodi potencijalne poznavaoce u svijet predrasuda. Zbog toga se nerijetko susrećem sa studentima koji misle da je Windows jedini operativni sistem kojeg trebaju poznavati jer je on po njima u suštini i najbolji. Mnogi se sa drugim operativnim sistemima susretnu upravo unutar studentske učionice Internacionalnog Burch univerziteta dok iza sebe imaju decenijsko iskustvo korištenja Windowsa.“

„Najjednostavniji računari koje većina ima na svom stolu mogu postati brži i funkcionalniji ukoliko se na njih instalira Linux. Linux jednostavno troši manje kompjuterskih resursa. Međutim i dalje ljudi imaju predrasude, no teško je novim studetima objasniti da bez ozbiljnog poznavanja Linux operativnog sistema ne mogu postati ozbiljni i respektabilni IT inžinjeri. Moram reći da IT inžinjeri koji ne poznaju Linux jesu na određeni način uskraćeni. Zbog toga se ja presonalno i tim s kojim radim trudi što intenzivnije radimo na razvoju Linux Laba.“

Većinu servera pokreće Linux

„Bitno je mladim inženjerima pojasniti da mnogo toga unutar IT industrije koristi Linux. Većina servera koristi Linux operativni sistem, kao i mnoge druge oblasti poput ip telefonije, embedded sistema, mrežnih uređaja, IoT, osnova Androida je Linux čak i automobilska industrija koristi Linux. Zamislite IT inžinjera koji ne poznaje Linux. Međutim ukoliko naučimo mlade ljude da prepoznaju razlike i koriste različitosti oni su spremni za tržište.“