Erasmus student na Burch univerzitetu
Mar 06, 2018

Erasmus student na Burch univerzitetu

Egle Mikulskaite, studentica Erasmus razmjene sa univerziteta Vytautas Magnus u Kaunasu, Litvanija, provela je zimski semestar na Internacionalnom Burch univerzitetu, Odsjek za engleski jezik i književnost.

“Ovo nije bio prvi put da sam posjetila Bosnu i Hercegovinu. Prije godinu dana, posjetili smo nekoliko zemalja dok smo se stopajući kretali, ali je Bosna na nama ostavila najveći dojam. Ne samo zbog divne prirode i ljudi sa jednim srcem, već i zbog samoodržive autentičnosti. Poslije pet mjeseci provedenih u Sarajevu, nisam promijenila svoje mišljenje ni o ovoj zemlji ni o njenim ljudima.”

“Na Burch univerzitetu upoznala sam mnogo divnih ljudi. Kada ste Erasmus student, sve izgleda novo, nepoznato, ponekad čak i strašno. Ali toplina, otvorenost i susretljivost ljudi ovog univerziteta učinili su ova nova iskustva prijatnim i nezaboravnim. Bila sam fasciniran smislom za humor svojih kolega, sposobnošću da se ironično reaguje na teške situacije, što je vjerovatno karakteristika svih Bosanaca I Hercegovaca. Iako studijski program nije bio jednostavan, smatram da je bio veoma interesantan, informativan i koristan. Vratila sam se u svoju zemlju ne samo sa puno korisnog i novog pročitanog gradiva, već i sa novom temom o tezi mog magistarskog rada. Ovo je u svakom slučaju bilo vrlo praktično životno iskustvo. Isto tako, ponijeću sa sobom odavde dosta životih lekcija i puno lijepih uspomena.  Što se tiče predmeta iz književnosti, razvila sam širu percepciju o književnosti, kulturološkim i historijskim običajima, ali ši to je vjerovatno najbitnije, o samim ljudima.