Hana Sirćo: Danas tehnologiju ne morate nositi sa sobom nego na sebi
Jan 19, 2018

Hana Sirćo: Danas tehnologiju ne morate nositi sa sobom nego na sebi

Mlada dizajnerica iz Bosne i Hercegovine, Hana Sirćo svjetskoj modnoj sceni poznata je po svojim izuzetnim kreacijama. Nakon Milano Fashion Weeka tokom kojeg se u najboljem svjetlu predstavila, Hana se ponovo posvetila poslu tim više što je spojila ono što se laicima čini nespojivim, modu i tehnologiju, te tako uspješno eksperimentiše na polju mode i dizajna.

„Moja prva ljubav je definitivno umjetnost, te crtanje. Moja najranija sjećanja se vežu za olovku i papir i crteže koji su nastajali u nekim mojim ranim kreativnim fazama. Za crteže se vežu i moje prve nagrade, sjećam se da sam jednom nacrtala rad na određenu temu još u ratnom i opkoljenom Sarajevu. Nagrada za najbolji rad bila je stotinu čokolada što je za nas djecu u opkoljenom Sarajevu bio fantastičan poklon.“

„Nakon osnovne škole, imala sam neki čudan predosjećaj da će se moj život vezati za modni dizajn, no moje formalno obrazovanje nije išlo u tom smjeru. Iako sam upisala Drugu gimnaziju u Sarajevu, u međuvremenu sam posjećivala profesorice iz Umjetničke škole u Sarajevu koje su mi davale smjernice za moje prve kreacije te pomagale da izložim svoje radove na izložbama koje su organizirali učenici umjetničke škole tokom Sarajevo Fashion Weeka.“

Otvaranje modnog svijeta

„Sarajevo Fashion Week je zaista bio prekretnica za moj životni put, tada sam uspostavila prve kontakte sa Mirjanom Deak, koja je bila moj mentor. Nakon toga upoznala sam Andrijanu Popović, koja radi za Gianfranco Ferre ogranizaciju, te me je jako puno naučila. Uslijedilo je i organiziranje prve samostalne revije 2013. godine. Moju kolekciju je tada finansirala Erste fondacija iz Njemačke, nakon toga sam dizajnirala kolekcije za djecu koje su tada finansirali UNICEF i USAID, pa kolekciju 'Felicita' koju sam predstavila na Serbia Fashion Week-u,te su me tu odabrali u 20 najboljih dizajnera i tako sve do zadnje predstavljene kolekcije na Milano Fashion Weeku koji je ujedno jedan od najznačajnijih modnih događaja u svijetu.“

Danas je sve smart pa je vrijeme da imamo i smartbag

„Inspiraciju pronalazim svuda, zavisi od momenta i trenutka. To može biti fotelja, biljka, zgrada. Znam da je to to, čim ugledam. Zadnja kolekcija mi je inspirisana orijentom, jer obožavam orijentalni ples, koji ujedno i plešem, pa su ideje samo tekle. ''

„Kao jedan od najdražih odjevnih komada koje sam dizajnirala izdvojila bih, savršeno izrađen kožni kaput koji je svoje mjesto pronašao u garderoberi poznate dive Severine Vučković. U njega sam uložila poseban trud i jako puno rada, te ga smatram posebno upečatljivim i interesantnim. Ovaj kaput je mnogim damama zapao za oko.''

„Poznanstvo sa ljudima poput Eddie Čustovića koji je ujedno i jedan od profesora Internacionalnog Burch univerziteta, aktivan član IEEE, najveće profesionalne organizacije na svijetu, te profesor na renomiranom australskom La Trobe univerzitetu, me zaista osnažilo i usmjerilo ka kreiranju prve smart torbice za žene. Koncept je bio na izgled jednostavan, a to je tehnologija koju ne trebate više nositi sa sobom nego je doslovno možete nositi na sebi.“

„Danas već postoje materijali koji su protkani različitim svjetlosnim nitima i ti materijali sve češće pronalaze svoje mjesto u modnoj industriji. Tim više je moja primarna ideja bila kreirati ''svjetlucavu haljinu'' koja bi doslovno blistala na pisti. Od tog plana nisam odustala, no u međuvremenu se pojavila ideja o kreiranju smart torbice za žene. Proces same izrade nije bio lagan, no kako se radi o potpuno novom proizvodu pa mogu reći i inovaciji, primarno sam anketirala desetine žena koje su napisale svoje želje i asocijacije kada bi se spomenula smart torbica. Na kraju smo došle do jednostavnog koncepta. Treba nam svjetlo unutar torbice, punjač za mobitel te GPRS uređaj koji bi pokazao gdje se nalazi torbica u svakom momentu. Naravno, planirano je još mnogo dodatnih performansi o kojima još ne bih govorila jer je to ipak iznenađenje za sve one koji žele imati ovakvu torbicu.“

Očekujte haljinu koja svijetli!

„Trenutno sam fokusirana na izradi smart torbica te studijskog prostora u kojem će se definitivno pratiti svi svjetski modni trendovi. Zbog toga vam moram reći da ću istrajati u svom poslu. Naravno, tokom svog rada sam se, kao mlada žena koja razvija vlastiti biznis, obraćala različitim institucijama koje navodno nude pomoć mladim ljudima i omladinskom poslovanju. Ne moram reći da je odgovor uvijek bio negativan. Razočarana sam što država ne pruža nikakvu podršku. Zbog toga mladi ljudi odlaze, iako postoje i oni poput mene koji se trude da u svojoj zemlji postignu nešto značajno i pokažu da se i ovdje može uspjeti. Tim više je za mene Internacionalni Burch univerzitet i profesori poput dr. Eddie Čustovića zaista posebno svjetlo na kraju tunela.“