Rektor IBU: “Start Upi spajaju formalno i neformalno obrazovanje i uvode praksu u obrazovni sistem„
Feb 19, 2018

Rektor Internacionalnog Burch univerziteta, prof. dr. Damir Marjanović bio je gost iznimno popularne radio emisije „Tema dana“ u programu bosanskohercegovačkog Kalman radija. Profesor Marjanović je prokomentarisao aktuelne teme odlaska mladih iz Bosne i Hercegovine te način kako bi zadržali mlade u našoj zemlji.

“Moja generacija pravi sličnu grešku koju je pravila generacija moga oca. Nadam se da generacija moga sina neće osjetiti greške naših roditelja onako kako ih je moja generacija osjetila. Međutim, današnje mlade generacije osjete kad im se ne daje prostora i tada odlaze. Zbog toga prozivam moju generaciju da stvori prostor i uslove mladim ljudima da ostanu u BiH. Oni koji malo bolje poznaju antropologiju i populacijske analize i strukturu stanovništva će vam jasno potvrditi da smo mi jako stara populacija, a kada imate takve populacije one su osuđene na propadanje. Da bi mlade ljude zadržali, nije dovoljno reći budite mladi i budite pametni, treba raditi konkretno na pokretanju Start Up-a koji se trenutno oraganiziraju u kampusu Internacionalnog Burch univerziteta“, istakao je prof. Dr. Damir Marjanović.

Rektor, prof. dr. Damir Marjanović je na kraju emisije poslao jedinstvenu poruku mladima u Bosni i Hercegovini.

“Ukoliko sa riječi želite preći na djela, onda moja generacija u institucijama u kojima radi mora pridobiti mlade ljude i potaći ih na aktivnost i inovativnost. Upravo takav poticaj jeste Start Me Up konferencija koja će se održati u Sarajevu u organizaciji Internacionalnog Burch univerziteta. Na konferenciji će biti prisutni mladi ljudi, srednjoškolci koji će prezentirati svoje projekte ljudima iz struke te dati mogućnost da se prepozna njihov potencijal, podrže njihove projekte i formiraju kompanije. To je model spajanja formalnog i neformalnog obrazovanja jer sa Start Up-ima uvodite praksu u cijelu priču te da na osnovu znanja mladi ljudi kreiraju svoje mišljenje i ideje kojima treba podrška.“