Bivši ratni komandir Armije BiH Azem Dervišević održao predavanje IBU studentima
Dec 11, 2019

Predsjednik Svjetskog kongresa Bošnjaka, uspješan američki biznismen i bivši ratni komandir Armije Bosne i Hercegovine Azem Dervišević, održao je predavanje studentima Burch univerziteta na temu: „Može li dijaspora pomoći BiH“?

Dervišević je svoje predavanje otvorio inspirativnom pričom o svom životu, kao i putu koji je napravio ka ostvarenju svojih ciljeva,što ga je učinilo jednim od najuticajnijih ljudi iz BiH. Gospodin Dervišević naglasio je četiri oblasti o tome kako doći do sigurnije i prosperitetnije BiH. Prvi korak koji je potrebno učiniti, jeste da izvučemo pouku iz prošlosti. Drugi korak je učenje iz iskustava građana BiH koji žive u inostranstvu. Nastavio je s ciljem globalne povezanosti i uticaja u BiH, a zaključio ističući važnost samopoštovanja i vjere u vlastite kapacitete.

Bosnu i Hercegovinu možemo posmatrati sa više stanovišta. Možemo je posmatrati kao zemlju sa dva entiteta i Distriktom, te zemlju sa dvije vlade na entitetskom nivou. Ali, BiH je i suverena država sa vlastitom valutom. Oba pojma se ne mogu zanemariti. Ali ono što ljudi zanemaruju je sposobnost BiH da se razvija u ekonomskom i svakom drugom pravcu.

„U BiH uspijevaju samo odlučni! Budite najbolji u onome što radite i uspjet ćete “, rekao je Dervišević. Cilj je promijeniti i poboljšati situaciju kao pojedinac, a zatim i kao društvo. Pojedinci i organizacije mogu pozitivno uticati na društvo samo kroz snažno jedinstvo sa ljudima koji imaju isti cilj.

Većinu društva čine posmatrači; oni koji ne koriste, niti štete državi. Sve veći broj ljudi je pasivno, što treba promijeniti na institucionalnom nivou, ali i pomoći onima koji žele raditi za društvo.