IBU partner i ovogodišnje Meet and Code vikend škole
Oct 23, 2019

IBU partner i ovogodišnje Meet and Code vikend škole

Internacionalni Burch Univerzitet je i ove godine učestvovao u realizaciji Meet and Code, vikend škole programiranja.

Projekat, koji je pokrenut 2017. godine u 15 evropskih zemalja, ove godine uključio je čak 25 zemalja svijeta i uspješno je realizovan u sklopu obilježavanja Evropske sedmice kodiranja i u BiH.

Projekat se provodi u partnerstvu sa Asocijacijom srednjoškolaca u Bosni i Hercegovini (AsuBiH), Internacionalnim Burch univerzitetom (IBU), Bosnia & Herzegovina Futures Foundation i domaćinima/partnerima Njemački centar za robotiku- DKR, JSGuru i SPARK, uz finansijsku podršku TechSoup Balkans kroz inicijativu Meet and Code.

Radionice koje su održane u bh. gradovima: Sarajevu, Tuzli, Mostaru, Banja Luci, Srebrenici, koncipirane su na građenju  vještina rješavanja problema kroz rad na 3D printeru i sticanju znanja iz 3D modeliranja. Obzirom da je digitalna edukacija postala osnova na koju mladi ljudi mogu nadograđivati svoju budućnost u modernom dobu, vikend škola bila je pravo mjesto za okupljanje srednjoškolaca koji žele napraviti prve ozbiljne korake u digitalnom svijetu. Tokom susreta, srednjoškolci su imali priliku da nauče kako biti kreativan, kako pristupiti rješenju problema i kako sarađivati kroz programiranje i druge digitalne aktivnosti.

Student prve godine Odsjeka za informacione tehnologije Internacionalnog Burch univerziteta, Almedin Beganović bio je koordinator ovogodišnjeg Meet and Code koji je nakon uspješno završenog događaja istakao: „ Zainteresovanost je varirala u odnosu na gradove, ali ono što je fascinantno je to što smo imali veliki broj mladih ljudi koji su doputovali iz drugih udaljenih gradova ili primjer Sarajeva gdje je škola organizovala dolazak za svoje učenike. Zaista smo zahvalni i ponosni na sve mlade ljude koji su odvojili svoj vikend da prisustvuju na radionici i time pokazali da nismo uzalud prešli toliki put! Do sljedeće godine, barem zapamtite da ne sudite po brimu! ˮ

Sumirajući utiske za ovu godinu, Meet  and Code tim zaključio je da će im naredne godine  fokus biti na manjim sredinama, upravo zbog želje mladih ljudi iz tih sredina da se grade u ovom sektoru, jer iako im se ne pruža prilika, oni su spremni putovati da bi stekli znanje i vještine. Upravo takvi mladi, spremni da ulože svoje vrijeme da bi naučili nešto su oni koji imaju potencijal da prave promjene. Jer u suštini svijet možemo promijeniti tek kada promijenimo sebe!