Naša studentica Amina Hodžić i njeno putovanje Evropom
Oct 24, 2019

Naša studentica Amina Hodžić i njeno putovanje Evropom

Amina je kreirala plan putovanja koji je odabran kao najbolji u prvom ciklusu takmičenja na takmičenju „Moje putovanje Evropom“ i dobila je sredstva da realizuje svoj plan da bi promovisala evropske vrijednosti.

Amina Hodžić, studentica IBU sa odsjeka Grafički dizajn i multimedija (Fakultet za edukaciju i humanističke nauke) je pobijedila na takmičenju „Moje putovanje Evropom“ koje je organizovao EU Info Centar.

Amina je kreirala plan putovanja koji je odabran kao najbolji u prvom ciklusu takmičenja i dobila je sredstva da realizuje svoj plan da bi promovisala evropske vrijednosti tokom putovanja.

Tokom njenog 15-odnevnog putovanja, uspjela je posjetiti Berlin, Brisel, Briž, Pariz, Veneciju i Ljubljanu. Njen saputnik je bio njen brat, Abdulah Hodžić. Amina je željela da iskusi sve što savremeni način putovanja može ponuditi, te je napravila profil na Couchsurfing platformi i upoznala nevjerovatne ljude u gradovima koje je posjetila, rentala je apartman putem Airbnb platforme, ali i iskusila spavanje u hostelima zajedno sa mnogim bekpekerima iz svih dijelova svijeta.

„Postoji li bolji način od educiranja samog sebe od putovanja? I ne samo to, putovanje vam pomaže da postanete nezavisni i kreativni. Stavljanje sebe izvan zone komfora ima moć da vas inspiriše na mnogim različitim nivoima, a posebno kada je riječ o doživljaju nove okoline, dijeljenju priča sa strancima koje ste upoznali tokom puta ili samom posmatranju svega što vas okružuje“, objasnila je Amina.

Ono što je istakla da je bilo najfascinantnije jeste snaga zajednice koja postoji u zemljama Evropske unije, navela je  primjer da  je 10.000 ljudi u Berlinu i Njemačkoj je učestvovalo na „Petak za budućnost“ protestima za klimu. Navela je da je osjetila i poštovanje prema različitostima, te naišla na otvorene i prijateljski nastrojene ljude i govoreći generalno, shvatila je da bogatstvo različitih kultura koje postoje grade bolje mjesto za život za svakoga.

Amina na kraju zaključuje „Mladi ljudi trebaju putovati, istraživati i educirati se kroz jedinstvene izazove u drugačijim okruženjima.“ Sa prilikama koje postoje danas za mlade, Amina smatra da je moguće kreirati mogućnosti kakve poželiš. Ona se također nada da će njeno iskustvo biti inspiracija nekima od vas koji čitate ovaj tekst da istražite sve mogućnosti i dozvolite sebi da iskoračite iz vaše zone komfora.

Inspirišite sebe i svijet oko vas!