Profesori i studenti BURCH univerziteta sa kolegama Mistrala razvili biofilm klasifikator
Feb 11, 2019

Prije nepunu godinu dana imali smo čast razgovarati sa našom kolegicom, dragom doc. dr. Moniom Avdić, koja nam je pričala o svom istraživačkom radu mikrobnih biofilmova- Quorum sensing i quorum quenching, što nam je još i tada zvučalo kao naučna fantastika.

Ponosni smo da danas možemo pisati da je istraživanje, barem jednog dijela ove opširne tematike privedeno kraju, i to sa odličnim ishodom i rješenjima. Naime, naše marljive kolegice i kolege: emeritus prof. Mirsada Hukić, doc. dr. Lejla Smajlović-Skenderagić, doc. dr. Monia Avdić, prof. dr. Almir Badnjević, kao i naši vrijedni studenti Nermin Đuzić, Osman Hasanić, te kolega i uposlenik firme Mistral, Amel Spahić, razvili su alat za izračun biofilma pod nazivom Biofilm klasifikator. Tačnije, riječ je o lokalno razvijenom alatu koji pojednostavljuje rad naučnika širom svijeta.

Ono što nam je doc. dr. Monia Avdić rekla o mikrobnim biofilmovima i kako ih je opisala, jeste činjenica da su to bakterije koje su do sada smatrane „samotnjacima“ koji samostalno lutaju i „prave belaj“ kada uđu u ljudski organizam. Sva medijska pažnja se posvećuje tzv. „infektivnoj estradi“ poput MRSA, TBC, HIV i slično, a stvarna korist koju imamo od bakterija se potpuno zanemaruje. Naime, površina naše kože, naša crijeva i mnogi drugi dijelovi tijela prekriveni su debelim slojem bakterija koji se naziva mikrobiom. Taj mikrobiom je ključan u očuvanju našeg zdravlja jer „zauzima teritorij zločastima bakterijama“ i onemogućuje im da se prošire.

Doc. dr. Monia Avdić pojasnila je važnost genetike i biofilmova rekavši: “Sve zvuči pozitivno po nas kada pričamo o mikrobiomu međutim, danas postoje brojne infekcije koje su bazirane na biofilmovima i jako ih je teško liječiti. Ključ u tretiranju ovih infekcija jeste u utišavanju signala, odnosno, quorum quenchingu, čime se tim profesora i studenata za istraživanja biofilmova na Burchu bavi. Ovo je jedan od brojnih primjera zašto trebamo nauku, koja može između ostalog i pojasniti kako i na koji način aplicirati antibiotike koje danas možemo naći čak i u mesu zbog dužeg trajanja namirnica. Odgovore na ta pitanja može dati samo nauka koja je daleko od SF-a.“

Da se sve može kad se male ruke slože, dokazuje i objava rješenja pomenutog istraživanja na NCBI (Nacionalni centar za biotehnološke informacije). NCBI je dio Nacionalne medicinske biblioteke SAD-a (National Library of Medicine - NLM), podružnice Nacionalnog instituta za zdravlje (National Institutes of Health - NIH). Ona sadrži niz baza podataka relevantnih za biotehnologiju i biomedicinu i važan je resurs za bioinformatičke alate i usluge.

Naravno, ovdje nije kraj. Dalje se radi na platformi i proširenju primjene rješenja do kojeg su, ujedinjenim snagama došli bosanski stručnjaci, koji su definitivno pokazali spremnost da pomognu globalnoj zajednici. Ovaj zajednički rad i trud dokaz su pravog primjera koji treba slijediti!

Više o biofilm klasifikatoru na linku -->  https://www.biofilmclass.com/