Master studij na odsjeku za međunarodne odnose i evropske studije - International Burch University

Master studij na odsjeku za međunarodne odnose i evropske studije

Ovaj program je odskočna daska vaše karijere

Master program međunarodnih odnosa i evropskih studija osnovan je kao odgovor na širu društvenu potrebu za obukom profesionalaca iz različitih oblasti poput javne uprave, medija, nevladinih organizacija i akademije, koji bi željeli nadograditi svoja znanja.

Pripremamo vas za izazove iz stvarnog svijeta

• Davanje znanja, vještina i sposobnosti prilagođenih za uspjeh u savremenom političkom svijetu

• Pružanje mogućnosti za rad na projektima iz stvarnog života

• Razvijanje doživotne profesionalne mreže

• Komuniciranje sa profesorima koji su i pristupačni i profesionalni

• Promocija i poticanje konstruktivnog i kreativnog razmišljanja

• Program

Program je namijenjen trenutnim ili budućim profesionalcima koji žele razviti karijeru u oblastima državne uprave, medija, vanjskih poslova, upravljanja sigurnošću i evropskih integracija. Također, studentima daje vještine i kritičko razmišljanje neophodno za originalan doprinos profesionalnom uspjehu u različitim međunarodnim i nevladinim agencijama. Modularno zasnovana nastava iz predmeta koji pokrivaju širok raspon tema iz područja međunarodnih odnosa omogućit će takvim stručnjacima dodatne informacije i specijalizaciju u velikom broju tema.

Izučavanje međunarodnih odnosa gradi snažnu teorijsku osnovu za razumijevanje događaja u savremenim međunarodnim odnosima, ali također insistira na praktičnom pristupu za praktično razumijevanje moderne diplomatske prakse. Studenti će stećena teorijska znanja kombinirati s vještinama interdisciplinarne analize, kritičkim razmišljanjem, logičkim zaključivanjem i integracijom podataka, i njihovom primjenom u empirijskoj analizi problema i pojava u savremenim međunarodnim odnosima.

Curriculum of the Master Program ENG BOS

Lista izbornih predmeta

Istražite naše predmete

Master studij međunarodnih odnosa (4+1)

Otvoreno za sve studente sa završenim prvim ciklusom (120 ECTS).

Istražite predmete

Master studij međunarodnih odnosa – Diplomatija (3+2)

Ovaj predmet ima za cilj detaljno poznavanje diplomatske teorije i prakse, uključujući specijalizirano znanje o bilateralnoj i multilateralnoj diplomatiji, javnoj diplomatiji, diplomatskom pravu i ekonomskoj diplomatiji. Predmeti sa prve godine pripremaju studente za dvosemestralni istraživački rad koji nudi originalan akademski doprinos teorijskom i praktičnom razumijevanju specifičnih aspekata diplomatskog života, kao i diplomatije općenito.

Otvoreno za sve studente sa završenim prvim ciklusom (120 ECTS).

Istražite predmete

Master studij međunarodnih odnosa - Sigurnost i upravljanje konfliktima (3+2)

Ovaj program ima za cilj pružiti napredna znanja o teorijama i konceptima sigurnosti, uključujući specijalizirano znanje o sprečavanju i rješavanju sukoba, euro-atlantskoj sigurnosti, strategijama nacionalne sigurnosti, društvenoj sigurnosti, te medijaciji i pregovorima. Predmeti prve godine pripremaju studente za dvosemestralnu istraživačku tezu koja će ponuditi inovativna teorijska i empirijska znanja i, u konačnici, doprinijeti razumijevanju sigurnosnih pitanja kako u regionu Balkana, tako i širom svijeta.

Ovaj program se sastoji od 60 ECTS.

Istražite predmete

Master studij međunarodnih odnosa – Evropske integracije (3+2)

Ovaj program ima za cilj pružiti napredna razumijevanja i praktično znanje o različitim aspektima procesa evropskih integracija. To se postiže specijalizovanim predmetima koji se bave pravom EU, politikama sigurnosti, proširenja i susjedstva, te ekonomskim posljedicama i implikacijama političkih integracija. Predmeti pripremaju studente za dvosemestralnu istraživačku tezu koja će pružiti istinski doprinos razumijevanju evropskih integracija, kao i puta BiH ka EU.

Ovaj program se sastoji od 120 ECTS.

Istražite predmete

Mersiha Jaskic, – STUDENTICA MASTER STUDIJA MEĐUNARODNI ODNOSI I EVROPSKE STUDIJE

Kada sam kao studentica prve godine došla na katedru za međunarodne odnose i evropske studije, moja očekivanja su bila velika. Vodila sam se klišejem "dostizanja Mjeseca", pa čak i da ga ne dosegnem, bila bih među zvijezdama - ali Odsjek za međunarodne odnose i evropske studije čak je premašio moja očekivanja.

Pružena nam je priliku da radimo sa stručnjacima iz svoje oblasti, izvodimo praktične radove kroz različite seminare, obuke i radionice koje organizira Odsjek, kao i sloboda da sami organizujemo različita događanja i planiramo aktivnosti koje će nas zanimati. Kroz studije, upoznali smo mnoge uspješne ljude iz svijeta politike, medija i nevladinog sektora, ali što je najvažnije, sprijateljili smo se i postali porodica.

Burch Klub diplomatije

Studentski klub koji djeluje u okviru Odsjeka ima misiju doprinijeti obrazovanju i odgoju generacije kvalificiranih i sposobnih stručnjaka za vanjsku politiku u BiH, uspostaviti forum za slobodno i nesmetano izražavanje misli, pružiti akademsko prosvjetljenje i studenata i osoblja, te podstaknuti akademsku razmjenu ideja i misli. Klub diplomatije organizuje razna gostujuća predavanja, radionice, simulacije i druge vannastavne aktivnosti koje upotpunjuju nastavu.

Saznajte više

Mi volimo da se povezujemo sa drugim ljudima
    i uvijek vas ohrabrujemo da postavite pitanja