DEMO DAY 2021: Dan poduzetništva na Internacionalnom Burch univerzitetu - International Burch University
English Language Department organized a guest lecture by professor Jeffrey Green
June 4, 2021
Picture
Profesor Kožljak predsjedavao sesijom u okviru Međunarodne konferencije o migracijama
June 11, 2021

DEMO DAY 2021: Dan poduzetništva na Internacionalnom Burch univerzitetu

DSC

Internacionalni Burch univerzitet kao eminentni poduzetnički univerzitet u BiH organizirao je dan poduzetništva pod nazivom „Demo Day 2021“ koji je održan jučer ispred samog univerziteta. Na ovom događaju prezentirani su dosadašnji rezultati rada Burch Startup Inkubatora te deset start-up ideja studenata i srednjoškolaca koji su upravo kroz inkubator dobili priliku da svoje poslovne ideje pretvore u realnost.

Start-up ideje prezentirane su predstavnicima više od 50 domaćih kompanija koje su uzele učešće u ovom događaju te kroz sistem glasanja imale priliku pružiti podršku start-up idejama. Svaki predstavnik kompanije mogao je glasati, podržati ili postaviti pitanje predstavljenim timovima te na kraju ponuditi mentorstvo, usluge ili finansijsku pomoć.

IMG

Cilj samog događaja bio je promovirati značaj poduzetništva za napredak našeg društva te pokazati koliki potencijal imaju mladi ljudi u BiH, ali i demonstrirati podršku privatnog sektora prema mladim poduzetnicima.

Podršku ovom događaju pružili su i ministrica za visoko obrazovanje, nauku i mlade KS, Melika Husić-Mehmedović te ministar privrede KS, Adnan Delić. „Bez interakcije obrazovanja i privrede nije moguće napraviti poslovni ambijent u kojem će mladi ljudi moći da svoje inovativne preduzetničke ideje pretvore u ozbiljne kompanije koje će biti konkuretne ne samo na domaćem već i na svjetskom tržištu. Temelj razvoja su univerziteti koji imaju ovakve ideje i pružaju priliku mladim ljudima,“ rekao je minstar Delić.

DSC

„Velika je stvar prepoznati značaj praktičnog obrazovanja koje nam je neminovno u viskoškolskim ustanovama. Lično smatram da je preduzetništvo neophodno i u srednjoj školi, ali za početak treba ga što više uvoditi na sve fakultete,“ izjavila je minstrica Husić-Mehmedović.

DSC

Kroz Burch Start-up Inkubator dosad je prošlo više od 500 poduzetničkih ideja koje su iznjedrile 12 osnovanih kompanija sa više od 50 novih radnih mjesta. Od ove godine Intrnacionalni Burch univerzitet je, osim mentorske podrške, umrežavanja i radnog prostora, osigurao i fond za razvoj start-up ideja za studente.

„Nakon poslovnog Inkubatora vizija našeg univerziteta je osnivanje i tehnološkog parka gdje ne želimo samo da vidimo naše studente koji će sa svojim poslovnim idejama i kompanijama ući u naš tehnološki park, već želimo da uključimo uspješne privrednike koji će zajedno s našim studentima i našim akademskim radnicima razvijati nove proizvode, nove usluge i rješavati brojne probleme s kojima se susreće naša zemlja. Prije svega želimo stručnjake iz prakse inkorporirati u naše nastavne planove i programe da pripremaju naše studente za ono što privreda danas treba“, poručio je rektor Internacionalnog Burch univerziteta prof.dr. Mersid Poturak.

DSC

Demo Day 2021 pokazao je još jednom opredijeljenost Internacionalnog Burch univerziteta ka izvrsnosti u poduzetništvu i inovacijama te posvećenost mladim ljudima. Prisutni gosti, predstavnici domaćih kompanija, izrazili su svoju podršku predstavljenim start-upima te su na samom događaju ostvarene brojne konekcije, 30 ponuđenih poslovnih sastanaka, 20 ponuđenih mentorstava za razvoj proizvoda i kompanija te ponuđene prakse i sponzorstva. Prema glasovima publike tri tima koja u ostvarila najbolje rezultate bili su D-App, ReLove i Team Up za koje je Internacionalni Burch univerzitet obezbijedio nagrade.