Šef Misije OSCE-a Bruce G. Berton posjetio Internacionalni Burch univerzitet - International Burch University

Šef Misije OSCE-a Bruce G. Berton posjetio Internacionalni Burch univerzitet

18510

Uz riječi dobrodošlice uvaženom gostu, doc. dr. Jasmin Hasić sa Burch univerziteta predstavio je gosta te koncept rada Intrentacionalnog  Burch univerziteta ali i važnost posjete diplomata kakav je ambasador Berton.

„Nedavno sam došao u BiH i moram vam reći da se diplomate u BiH ponekad šale na svoj račun pa često kažu kako se nakon godinu dana u ovoj prelijepoj zemlji osjećaju izvanredno, nakon dvije godine misle da nešto znaju o njoj a onda nakon tri godine shvate da u suštini ništa ne znaju.  Ova zemlja i njeni građani su pretrpjeli mnogo toga tokom rata, međutim mnoge reforme na kojima smo radili i mi iz OSCEa su urodile plodom u postratnom periodu. Međutim ono što nas brine jeste  teška ekonomska situacija te ogroman administrativni aparat. Zbog svega toga pola miliona ljudi u BiH živi ispod granice siromaštva, plate su niske a troškovi su sve veći“, rekao je u svom uvodu ambasador  Berton.

U toku susreta istaknut je značaj obrazovanja te potencijala mladih ljudi iz Bosne i Hercegovine koji svoja znanja mogu obilato iskoristiti u ovoj zemlji ali i u svim drugim državama EU na čijem se pragu nalaze.

„U odnosu na druge zemlje ima svoje prednosti poput potencijala u radnoj snazi, blizini Evropske unije te blizina brzo rastućih tržišta. Zbog toga su reforme neophodne ovoj zemlji. Međutim ono što je najbitnije jeste suzbijanje nacionalističke retorike i korupcije. Ukoliko se nastavi ovim putem to stvara sliku o BiH koja nije privlačna stranim investitorima niti ozbiljnim ulagačima koji bi osnažili ekonomiju ove zemlje“, naglasio je Bruce G. Berton.

Ambasador je tokom svoje posjete imao priliku razgovarati i sa profesorima Internacionalnog Burch univerziteta s kojima je razmijenio iskustva.

„Posjete stranih diplomata i razgovori sa studentima na našem univerzitetu o trenutnim socio političkim i ekonomskim izazovima su postali ustaljena praksa u posljednjih nekoliko mjeseci. Izuzetno mi je drago što je i Ambasador Berton, šef Misije OSCE-a u BiH, bio u prilici da danas podijeli svoje bogato i diplomatsko iskustvo, te da naše studente podsjeti koliko je uistinu važno da svoje teoretsko znanje uvijek moraju upotpuniti praktičnim znanjem i iskustvima starijih kolega čiji rad planiraju nastaviti u budućnosti“, istakao je doc. dr. Jasmin Hasić.

Rektor i prorektori te studenti i profesori Burch univerziteta su Ambasadoru Bertonu poželjeli uspješnu diplomatsku misiju u BiH te je susret završen izraženim obostranim interesom za ostvarivanjem saradnje i uzajamne pomoći.