IBU studentica i aktivistica Šejla Aganović odlučna u borbi za bolje sutra mladih u BiH - International Burch University

Šejlina aktivistička priča kreće od 2014. godine, kada je još kao volonter u Crvenom križu aktivno učestvovala u pomoći stradalim od velikih poplava koje su zadesile našu zemlju. Instruktorica prve pomoći, certificirani njegovatelj, organizatorica međunarodnih seminara, obuka, treninga o liderstvu, društvenoj pravdi, projekt menadžmentu, facilitator i koordinatorica projekata u okviru Mreže mladinske banke Žepče, učesnica Obuke za stručne saradnike za rad s mladima Instituta za razvoj mladih KULT, stipendista BH Futures Foundation samo su neke od odgovornosti koje je ova mlada djevojka preuzimala..

U međuvremenu, Šejla uspješno završava srednju školu i odlučuje upisati Odsjek za elektrotehniku na Internacionalnom Burch univerzitetu i na osnovu sjajnih preporuka svojih prijatelja dolazi na mjesto koje će obogatiti njeno znanje i doprinijeti njenom profesionalnom razvoju. Već na samom početku studija, Šejla se uključuje u Embedded system and Design klub, gdje sa timom pobjeđuje na Kick-off takmičenju. Kao nagradu su dobili kotizaciju za učešće na IEEE Kongresu 2018. godine. Svijet inžinjeringa predstavljen iz tog ugla oduševljava ovu mladu aktivisticu koja tiho, u tajnosti, obećava sama sebi da će 2019. godine upravo ona stajati na sceni na IEEE Kongresu 2019. godine. Ta ideja i san se ostvaruje učešćem na kongresu u Banja Luci  u novembru 2019. godine na kojem je predstavila svoju ideju. Osim toga, Šejla se uključuje i u organizacijski tim Start Me Up takmičenja, gdje intenzivno radi na pripremama i samoj organizaciji StartUp-a kako za studente, tako i za srednjoškolce. I pored brojnih angažmana, Šejla sa sjajnim prosjekom završava prvu godinu studija, te zahvaljujući svom prosjeku i aktivizmu na drugoj godini studija biva proglašena za jednog od najaktivnijih studenata u protekloj akademskoj godini.

Krajem 2019. godine, fondacija Mozaik poziva Šejlu da kao govornik učestvuje na svečanom događaju lansiranja platforme Lonac.pro. „Obzirom da sam primjer mlade osobe koja je iskoristila skoro pa sve što je mogla naći na internetu u svoje vrijeme, cilj je bio prikazati koliko truda je potrebno mladima u BiH da ulože kako bi pronašli sve prilike koje im se nude i sretna sam što bila uključena u razvoj ove platforme od njenog nastankaˮ, ponosno ističe Šejla.  Lonac.pro je platforma koja nudi objedinjavanje svih prilika u BiH za mlade na jednom mjestu i smatra se da je nešto što je Bosni i Hercegovini itekako trebalo. Akteri koji su na događaju bili dio ove priče i dali veliku podršku Šejli su: Larisa Halilović- direktorica British Councila, Željko Pauković- direktor pograma Omladinska Banka u Fondaciji Mozaik, Prof. dr. Jasmin Kevrić – Dekan fakulteta za inžinjering i prirodne nauke, Vernisa Rejhan- članica Izvršnog odbora BH Futures Foundation, te Zorana Tovilović- predstavnica Instituta za razvoj mladih KULT.

Šejla je trenutno druga godina na Odsjeku za elektrotehniku, predsjednica je Embedded kluba i studentica asistentica na predmetu Fizika. Kada je riječ o budućim koracima i planovima, ova mlada i vrlo ambiciozna studentica kaže : ,, Planiram završiti bachelor studij na IBU, pored čega bih voljela otići na razmjenu u jednom od narednih semestara preko ERASMUS+ programa koji nudi moj Univerzitet. Aktivizmom ću se svakako nastaviti baviti, a u BH Futures Foundation ću se truditi maksimalno profesionalno usavršiti, jer ću ubrzo dobiti mentora iz struke. Za 5 godina se vidim kao magistar elektrotehnike, a master studij planiram upisati negdje van Bosne i Hercegovine. Voljela bih da to bude Velika Britanija, nakon čega ću se vratiti u BiH i uložiti znanje u napredak i uspjeh mladih u našoj zemljiˮ.

Prof. dr. Jasmin Kevrić, dekan Fakulteta za inžinjering i prirodne nauke ističe da je sa ponosom ispred našeg Univerziteta prisustvovao programu koji je organizovala Mozaik fondacija i bio podrška Šejli. „Šejla je ne samo jedna od najaktivnijih studentica koja je svojim radom i uspjesima postala sjajna predstavnica studenata Internacionalnog Burch univerziteta, nego i mlada osoba koja hrabro ostvaruje svoje ciljeve, a ujedno je i primjer mladima kako se trebaju boriti za bolje sutra svih nas“, zaključio je prof. dr. Kevrić.

Šejla je do sada u posebnom fokusu stavljala rad sa mladima i poboljšanje položaja mladih kako bi dobili priliku da se i u našoj zemlji mogu razvijati na svim poljima. Nadamo se da će priča ove mlade i ambiciozne djevojke, naše studentice, biti primjer i drugim mladim osobama da se uz trud i volju mnogo toga može postići.

Krajem 2019. godine, fondacija Mozaik poziva Å ejlu da kao govornik učestvuje na svečanom dogaÄ‘aju lansiranja platforme Lonac.pro. „Obzirom da sam primjer mlade osobe koja je iskoristila skoro pa sve Å¡to je mogla naći na internetu u svoje vrijeme, cilj je bio prikazati koliko truda je potrebno mladima u BiH da ulože kako bi pronaÅ¡li sve prilike koje im se nude i sretna sam Å¡to bila uključena u razvoj ove platforme od njenog nastankaË®, ponosno ističe Å ejla.  Lonac.pro je platforma koja nudi objedinjavanje svih prilika u BiH za mlade na jednom mjestu i smatra se da je neÅ¡to Å¡to je Bosni i Hercegovini itekako trebalo. Akteri koji su na dogaÄ‘aju bili dio ove priče i dali veliku podrÅ¡ku Å ejli su: Larisa Halilović- direktorica British Councila, Željko Pauković- direktor pograma Omladinska Banka u Fondaciji Mozaik, Prof. dr. Jasmin Kevrić – Dekan fakulteta za inžinjering i prirodne nauke, Vernisa Rejhan- članica IzvrÅ¡nog odbora BH Futures Foundation, te Zorana Tovilović- predstavnica Instituta za razvoj mladih KULT.