Internacionalni Burch univerzitet i UNDP potpisali memorandum o razumijevanju - International Burch University
“Unfolding Sarajevo” by Claudia Zini and IBU professor Novo
October 2, 2020
Dr. Mirjana Mavrak održala predavanje na IBU
October 8, 2020

Internacionalni Burch univerzitet i UNDP potpisali memorandum o razumijevanju

U prostorijama Internacionalnog Burch univerziteta (IBU) upriličeno je potpisivanje memoranduma o saradnji sa Razvojnim programom Ujedinjenih nacija (UNDP).

Cilj potpisivanja ovog memoranduma je ostvarivanje strateškog partnerstva koje će inspirisati poduzentički duh i unaprijediti znanje i vještine mladih ljudi za poslove budućnosti. Velika važnost se pridaje očuvanju ekosistema i biološke raznolikosti, podstičući slobodno razmišljanje i kreiranje socijalno inkluzivnog društva Bosne i Hercegovine. Sporazumom se uspostavlja saradnja u povezivanju nauke, istraživačkog rada, inovacija i razvoja, kao i da se testiraju rješenja za razvoj zasnovana na znanju. Također, cilj je praktičnom perspektivom razvoja obogatiti univerzitetski kurikulum i organizovati zajedničke forume, te mobilisati šire mreže partnerstava za održivi razvoj.

Rezidentna predstavnica UNDP-a u Bosni i Hercegovini Steliana Nedera, je izjavila: “Raduje me što danas započinje nova faza u realizaciji ideja koje će kroz buduću saradnju i zajedničke aktivnosti generisati pozitivne promjene u Bosni i Hercegovini. Danas takođe želim uputiti poziv drugim univerzitetima i akademskoj zajednici da nam se pridruže. UNDP je zainterovan za širu saradnju i stvaranje novih partnerstava, jer zajednički trebamo ubrzano raditi na ostvarenju ciljeva održivog razvoja.”

O važnosti ovog sporazuma, rektor Internacionalnog Burch univerziteta Prof. Dr. Mersid Poturak dodao je: “Potpisivanje sporazuma predstavlja veliki korak naprijed za našu instituciju u pogledu unaprijeđenja aktivnosti koje su od strateškog značaja za obje strane. Naš zajednički cilj je realizacija projekata vezanih za poduzetništvo, inovacije, naučno-istraživački rad i najbitniji segment za nas kao visokoškolsku ustanovu jeste rad sa mladim ljudima.”

Nastavak saradnje već započinje zajedničkom organizacijom najvećeg takmičenja za srednjoškolce “Start Me Up” koje će se održati početkom 2021. godine.