Naš mladi naučnik Dženan Kovačić fascinirao svjetske naučnike - International Burch University

Naš mladi naučnik Dženan Kovačić fascinirao svjetske naučnike

Dženan Kovačić vratio se iz Berlina sa Falling Walls konferencije nevjerovatnih ideja i inovacija, gdje je predstavio svoj pobjednički projekat „Lijek za tuberkulozu“ sa Falling Walls-a održanog u Sarajevu početkom godine.

Utiske sa konferencije koja je okupila 100 učesnika iz 63 zemalje svijeta još uvijek sumira, jer je bio najmađi u društvu, kako kaže, nevjerovatnih ljudi koji dolaze iz obrazovnih institucija kao što su Harvard, Princeton, Duke Medical School, te posebno istaknutih naučnika i predstavnika svjetskih institucija.

Prvi dan konferencije koju je otvorio predsjednik Nobelove komisije prof. dr. Carl Henrik Heldin se održao u Berlinskom Futuriumu, zgradi koja je otvorena prije 2 godine, na mjestu gdje je nekada bio dio berlinskog zida.

„Futurium je mjesto gdje možete provesti sate i potpuno je prikladan tematici koju Falling Walls konferencija sa sobom nosi. Čitava zgrada je posvećena prikazu eksponata budućnosti, robota na bazi umjetne inteligencije, budućnosti genetike i medicine, nuklearne energije, dostupni su i prikazi o tome kako će se arhitektura promijeniti u budućnosti, interaktivne priče o tome kako spasiti svijet, te mnogo drugog sadržaja koji je u potpunosti interaktivan sa posmatračem“, prepričava nam Dženan.

Dženan za svoju konkurenciju kaže da je bila „žestoka“ jer su bili predstavnici timova koji vakcine proizvode za par mjeseci, do onih koji koriste virtualne realnosti da dijagnosticiraju genetske bolesti za jedan dan, u kontrastu sa standardnih par mjeseci.

Zadovoljan je i kako se predstavio, te reakcijama koje je izazvao: „Stotinu nas je godine rada i truda trebalo da saberu u govor od 2 min i 30s, sa dodatnih 30s za pitanja od žirija, nešto što je bilo nevjerovatno teško. Izašao sam na pozornicu pred žiri od 15 ljudi  u kojima su između ostalog bili prof. dr. Carl Henrik Heldin –  predsjednik Nobelove komisije , dr. Claudie Haignere – astronautica koja je glavni konsultant direktoru Evropske svemirske agencije, dr. Monika Lessl – izvršna direktorica Bayer fondacije, prof. Mauro Ferrari – predsjednik Evropskog istraživačkog vijeća i mnogi drugi“.

Mnogi svjetski stručnjaci nisu znali za postojanje nanotehnologije koju je prezentovao Dženan. Tako je Dženan je bio učesnik i tzv. Braindate foruma, koji se organizuje u sklopu Falling Walls konferencije, a gdje se grupama predstavi određena tema, to je ovaj put bilo korištenje nanotehnologije koju je predstavio: „Imunolozi, mikrobiolozi, molekularni biolozi, te naučnici iz drugih disciplina, su bili veoma zainteresovani da čuju o čemu se radi, što mi je bilo posebno zadovoljstvo objašnjavati. Primjetio sam da je tzv. „vault nanotehnologija“, veoma nepoznat koncept čak i ovim prominentnim naučnicima i veoma iskusnim ljekarima koji su fascinirani ovom tematikom“.

Učešće na konferenciji Dženan je iskoristio i za uspostavljanje novih saradnji. „Posebno mi je drago što sam kontakt uspostavio sa dr. Urban Košakom, poznatim naučnikom iz Slovenije koji radi na Alzheimer bolesti, nešto čime se i ja dodatno bavim. Dr. Urban medicinski je hemičar, sinteza molekula je njegova specijalnost, a to je upravo nešto što nama treba – BiH ima jako ograničen broj ljudi sa ovim znanjem i tehničkim kapacitetima. Spojiti se tako sa nekim ko je odgovoran za otkriće medikamenta koji dokazano ublažava simptome Alzheimer-ove bolesti, je nevjerovatno iskustvo“.

Pored toga, uspio je uspostaviti kontakt sa ljekarima iz Indije po pitanju kliničkih ispitivanja nakon što se lijek pretklinički testira. „Obzirom da je Indija zemlja u kojoj ima mnogo slučajeva osjetljive i rezistentne tuberkuloze spektar pacijenata koji se mogu testirati izuzetno je širok“, ističe Dženan.

Duke medicinski fakultet iz Sjedinjenih Američkih Država već neko vrijeme radi na platformi brze proizvodnje vakcina za različite zarazne bolesti.  Dženan im je bio posebno zanimljiv, obzirom da imaju poteškoća sa radom na vakcini za tuberkulozu.

Berlin je tokom dva dana Konferencije bio centar nauke i inovacija, samo uporište gdje su se ideje o budućnosti i inovacije koje tek trebaju da zažive razmjenjivale između akademika i inovatora sa industrijskim gigantima. „Našao sam se u društvu nobelovaca, NASA-inog tima koji su uslikali crnu rupu, prominentnih naučnika iz čitavog svijeta koje sam samo mogao sanjati da ću vidjeti u životu“, uzbuđeno prenosi Dženan.

Dženan kaže da mu je bilo tužno vratiti se u našu zemlju koja jako malo ulaže u nauku i da mu je  tužna spoznaja da se čak po različitim zemljama Afrike radi više naučnog rada nego u BiH.

Međutim, on je ipak shvatio da svojim primjerom i iskustvom može da učini nešto za svoje okruženje: „Kao Falling Walls Alumni, imat ćemo čitavu mrežu sa prijašnjim finalistima, gdje ćemo moći da razmjenjujemo ideje, ostanemo u kontaktu, i jedni drugima ćemo pomagati u pronalasku i otvaranju prilika. Nevjerovatno mi je bilo za vidjeti koliko su ti ljudi jednostavni, skromni i otvoreni za rad sa bilo kim ko to želi“, ponosno istče Dženan i dodaje da mu je prisustvo na konferenciji proširilo vidike.

Ovo će mu, kako kaže, biti kao odskočna daska da se kao državljanin BiH, ambasador svoje države, otisne u svijet i bude dio priče naučnih dostignuća kakvima je i sam bio svjedok na Konferenciji.

Mi kažemo, sretno Dženane, tvoj Univerzitet Burch će uvijek biti tu da te podrži u radu!