ARHITEKTURA I MEGA DOGADJAJI – 2020 pandemija i prostor - International Burch University
Dženan Kovačić:„BCG vakcina bi trebala u arsenal mjera protiv COVID-19“
April 13, 2020
COVID-19 kako odrediti prisustvo?
MOLEKULARNA DIJAGNOSTIKA SARS-CoV-2 INFEKCIJE
May 8, 2020

ARHITEKTURA I MEGA DOGADJAJI – 2020 pandemija i prostor

ODSJEK ZA ARHITEKTURU INTERNACIONALNOG BURCH UNIVERZITETA vas poziva da se priključite pozivu za dizajn ‘izazov’

Dok epidemija ‘Covid-19’ pustoši svijet, život i svakodnevna dinamika življenja su se promijenili preko noći. Milioni ljudi su izolovani unutar nove vrste ‘bunkera’, a prostor je odgovorio šokantnim prizorima praznih gradova. To je još jedna potvrda snažne uzajamne povezanosti između arhitekture i društva – kako se potrebe ljudi mijenjaju tako se mijenjaju gradovi i prostor.

Svakodnevno postaje sve jasnije da je pandemija ‘Covid-19’ vjerovatno najveći ‘mega događaj’ savremenog doba koji će nepovratno promijeniti život kakav poznajemo. Kao odgovor na nova pravila i dinamiku življenja, naši gradovi, javni i stambeni prostori, prostori za rad, obrazovanje, rekreaciju, ugostiteljstvo moraju odgovoriti na način da zadovolje nove trendove i potrebe. Stvarnost života u vanrednim okolnostima, nameće pitanja funkcionalnosti prostora i načina življenja, a gradovi i arhitektura generalno se moraju pripremiti kako bi na najbolji način odgovorili ovom izazovu.

Ovo je tema koja trenutno dobija veliku pažnju na svjetskoj akademskoj sceni.  U pokušaju da otvorimo diskusiju na temu kako pandemija utiče na arhitekturu življenja, te na koji način će se arhitektura promenit nakon pandemije, Odsjek za arhitekturu IBU-a otvara poziv – dizajn ‘izazov’ koji bi ponudio konkretne ili apstraktne ideje i rješenja, kao odgovora na pitanja:

Kako izgleda idealan dom za izolaciju?

Kakva je budućnost „domova“ tj stambenih jedinica – arhitektonskog proizvoda najosjetljivijeg na promjene pod društvenim utjecajem, u uslovima kada su milioni ljudi izolirani, rade i obrazuju se od kuće?

Kada je „socijalna distancija“ način življenja, kakva je uloga javnih prostora unutar urbanog tkiva i kako bi se gradovi i javni prostori trebali promijeniti kako bi se prilagodili novim životnim potrebama?

Arhitekti, urbanisti, dizajneri, inženjeri, studenti, umjetnici i entuzijasti pozivaju se da predstave svoje ideje na temu:

1. Idealan dom za izolaciju

2. Gradovi i socijalna distanca

3. Stambena arhitektura nakon pandemije

Možete učestvovati kao pojedinci ili u grupama od najviše 5 ljudi. Ohrabrujemo vas da stvorite interdisciplinarne grupe kako bi ste problemu pristupili iz različitih perspektiva

Predaja:

• Prijave koje su predstavljene na jednom plakatu (pdf/JPEG format) a koji sadrže 1-5 slika / crteža / rendera / kolaža / fotografija / animacija koje predstavljaju 1 idejno rješenje. Možete predložiti konkretna arhitektonska rješenja, ili originalne ilustracije, apstrakcije, vizualizacije, fotografije. Format plakata – po izboru
  • Tekst koji opisuje koncept (maksimalno 500 riječi) s naznačenim imenima i prezimenima autora, profesionalno zvanje/ime kompanije-institucije, a u kojem ćete predstaviti:
  • Ideju predloženog rješenja
  • Kojim se pitanjima bavi vaš prijedlog?
  • Kakva je uloga arhitekture u reagovanju na nove socijalne, funkcionalne i prostorne potrebe?
  • Dokument za predaju imenovati na sljedeći način: Naziv projekta/dizajna/ilustracije – tema koju ste obradili

Sve prijave moraju biti dostavljene u digitalnom formatu vaše datoteke treba poslati preko na mail 2020pandemics-arc@ibu.edu.ba  po potrebi putem we transfer/drop box/Google drive link-a, a prema uputama navedenim u pozivu. Žiri će sve prijedloge ocjenjivati ​​pojedinačno i anonimno.

Evaluacija će se izvršiti na osnovu originalnosti i inovativnosti ideje i predloženog rješenja. Tražimo svježe, hrabre, entuzijastične prijedloge sa jasno definisanim konceptom i rješenjem.

Multidisciplinarni međunarodni žiri bit će zadužen za ocjenu radova.

NAGRADE

• Pobjednično rješenje bit će nagradjeno novčanom nagradom u iznosu od 500KM.
  • Odabranih 5 projekata / dizajna bit će objavljeno u posebnom izdanju časopisa Fakulteta za inžinjering i prirodne nauke.
  • Poziv je otvoren od: 20.04.2020

Rok za prijavu: 25.05.2020