Potpisan sporazum o saradnji i mogućnosti fleksibilnih praksi za IBU studente u kompaniji PwC - International Burch University
Swiss Ambassador to BiH spoke at IBU about Swiss Foreign Policy Interests
December 16, 2021
Kako prevenirati korupciju i zaustaviti odlazak mladih ljudi iz BiH
December 22, 2021

Predstavnici kompanije PwC (PricewaterhouseCoopers) posjetili su danas Internacionalni Burch univerzitet kako bi potpisali sporazum o saradnji te predstavili svoj program fleksibilnih praksi za studente u timu za reviziju. Saradnja je uspostavljena sa Odsjekom za bankarstvo i finansije čiji studenti su prvenstveno zainteresovani za ovu vrstu prakse.

Sporazum o strateškom partnerstvu između kompanije PwC i IBU potpisali su rektor Internacionalnog Burch univerziteta prof.dr. Mersid Poturak te Mubera Brković, direktorica PwC Tax & Advisory d.o.o. Sarajevo i Mirza Bihorac direktor PwC d.o.o. Sarajevo. Potpisivanju sporazuma prisustvovali su i studenti sa Fakulteta za ekonomiju i društvene nauke IBU.

„Studentima će najviše značiti mogućnost da još u toku studija mogu obavljati praksu u ovim kompanijama i sticati praktična znanja, ali i dobiti priliku za potencijalno zaposlenje. Već u toku studija se pripremaju za poslovne izazove i uče šta su ozbiljni poslovni procesi“, rekao je prof.dr. Mersid Poturak rektor Internacionalnog Burch univerziteta.

Nakon upriličenog potpisivanja sporazuma predstavnici kompanije PwC održali su prezentaciju kompanije i fleksibilnih praksi koje nude. Fleksibilne prakse omogućavaju studentima priliku da steknu prvo radno iskustvo i upoznaju se sa dinamikom rada u multinacionalnoj kompaniji kakva je PwC.

„Ovaj vid saradnje zaista doživljavamo na obostrano zadovoljstvo. Mi studentima možemo pružiti mogućnost ličnog usavršavanja, sticanja praktičnih znanja, znači ono što kroz formalno obrazovanje uče u teoriji imaju priliku da primijene u radu sa klijentima. S druge strane ovakav vid saradnje nama pruža dobru mogućnost da oblikujemo te naše buduće mlade zaposlenike i uvijek ističemo da su naši ljudi naš najveći kapital, najveće bogatstvo i mi zaista ulažemo u razvoj naših uposlenika“, poručila je Mubera Brković, direktorica PwC Tax & Advisory d.o.o. Sarajevo.

Studenti prvo prolaze kroz obuku kroz koju stječu osnovna znanja i vještine za rad u reviziji, a zatim biraju na koji projekt žele da se priključe u skladu sa svojim raspoloživim vremenom i potrebama projekta. Na kraju finansijske godine (30.06.) studenti koji su zbirno više od četiri sedmice proveli na praksi dobiju potvrdu o završenoj obuci i praksi te priliku za dalji angažman. Veliki broj studenta Burch univerziteta  pokazao je interes za obavljanjem prakse u ovim kompanijama te su se prijavili nakon prezentacije.

Sa mrežom kancelarija u 186 zemalja širom svijeta i više od 295.000 stručnjaka, PwC je jedna od vodećih kompanija za pružanje profesionalnih usluga u oblasti revizije i računovodstvenog savjetovanja te poslovnog, poreskog i pravnog savjetovanja. U BiH imaju 55 uposlenika.