Preuzmite COVID-19 brošuru sa relevantnim informacijama! - International Burch University
Javni poziv “Pokreni svoj IT biznis!”
April 16, 2020
Odsjek za informacione tehnologije – Usvojite kvalitetno znanje za najperspektivnije zanimanje na svijetu
April 22, 2020

Preuzmite COVID-19 brošuru sa relevantnim informacijama!

Grupa studenata Odsjeka za genetiku i bioinženjering na Internacionalnom Burch univerzitetu: Hannah A. Boone, Sarah Hotić, Azra Čustović, Dado Latinović i Adna Sijerčić, zbog trenutne situacije u vezi sa pandemijom, napravili su brošuru da pomognu društvu pružajuči tačne informacije o COVID-19 virusu.

Ovi mladi ljudi, budući naučnici došli su do zaključka da je previše dezinformacija i panike u svijetu u vezi sa Korona virusom, te da moraju reagovati i pomoći društvu, pružiti tačne informacije, a samim tim donekle olakšati rad zdravstvenim radnicima, a čitavo stanovništvo učiniti mirnijim.

U brošuri koju možete preuzeti na linku se mogu pronaći referencirane informacije preuzete iz mnoštva različitih naučnih radova i pojednostavljene na način da ih svako može razumjeti.

„Odlučii smo da napravimo brošuru koja će sadržavati informacije iz naučnih radova o COVID-19 virusu i o tome šta zaista možemo učiniti kako bi prevenirali zarazu. Možete naći objašnjenje šta je to COVID 19 virus, kako se liječe simptomi i kako se jača imuni sistem da bi prevenirali virusne infekcije, zatim važnost vitamina, koje biljke se koriste u liječenju simptoma i prevenciji sa jednostavnim receptima, a postoji i dio o važnosti smanjenja stresa“, rekla je Adna Sijerčić.

Sve informacije su revidirane od strane 10 relevantnih stručnjaka iz cijelog svijeta i to iz polja mikrobiologije, virusologije, genetike i bioinžinjeringa, botanike i hortikulture, psihologije, interne medicine, pulmologije, psihijatrije, tradicionalne neuropatije i herbalne medicine.

Posebnu podršku studenti su dobili od svojih profesora: prof. dr Monije Avdić, prof. dr. Damira Marjanovića, prof. dr. Mirsade Hukić kao i ostalih profesora sa Odsjeka.

Svaka inicijativa studenata, posebno u ovo doba izazova, jednostavno se mora ohrabriti, rekao je prof. dr. Damir Marjanović, te dodao: “Mi profesori smo dali vjetar u leđa ovim pametnim i vrijednim djevojkama i momcima, našim studentima. Duboko smo svjesni da je ovo njihov početak i da, kao svaki početak on jeste težak i prepun izazova, no još smo svjesniji da će upravo ovi ljudi biti budući znanstvenici, profesori i mentori, te im želimo puno uspjeha i sreće”.

„Neizmjerno smo zahvalni na ovoj podršci jer ništa od ovoga ne bi bilo moguće da nije bilo ovih divnih ljudi i stručnjaka kao i samog Internacionalnog Burch univerziteta, koji su pored sve situacije i angažovanosti vezano za COVID-19 našli vremena da pruže podršku svojim studentima“, dodaje Adna Sijerčić.

Prve verzije brošure su dostupne na bosanskom i engleskom jeziku, a prevodi su trenutno u toku i na njemački, španski, talijanski, japanski, indonezijski turski, dok je plan da se prevede i na kineski, rumunski, bugarski, ruski i arapski, kako bi bila razumljiva i pristupačna svima na svijetu.

Ovi mladi ljudi ovdje ne staju! Tako su odlučili da naprave aplikaciju preko koje će se moći pristupiti brošuri na različitim jezicima. Također, ova grupa studenata trenutno piše i naučni rad gdje za cilj imaju da pomognu stručnjacima da dođu do potencijalnog lijeka.

„Nećemo ovdje stati. Namjeravamo da se nastavimo u sličnom stilu baviti i drugim aktuelnim problematikama i poslije COVID-19, jer nam je ovo pokazalo koliko neinformisanost može da bude opasna i mi želimo da u tom smislu pomognemo i educiramo ljude“, zaključuje Adna Sijerčić.