Profesor Kožljak učesnik Međunarodne konferencije TSD 2020Profesor Kožljak učesnik Međunarodne konferencije TSD 2020 - International Burch University
VIŠE OD 200 UČENIKA SREDNJIH ŠKOLA UČESTVOVALO NA HOUR OF CODE
December 14, 2020
Projekt SUCCESS – platforma za zaustavljanje odlaska mladih iz zemalja Zapadnog Balkana
December 23, 2020

Profesor Alija Kožljak sa Odsjeka za međunarodne odnose i evropske studije bio je učesnik međunarodne konferencije TSD2020 (International Conference Towards Sustainable Development), čiji je domaćin Univerzitet Majke Tereze iz Skoplja.

Na konferenciji je učestvovalo više od 60 učesnika, a profesor Kožljak je govorio u sklopu panela Održivost u socijalnom kontekstu, obrazovanje i ostalo.

Profesor Kožljak je izlagao na temu Međunarodna zajednica mora završiti nedovršen posao u Bosni i Hercegovini, naglašavajući postojeće i eventualne poteškoće i prepreke ka progresu i prosperitetnoj budućnosti Bosne i Hercegovine, ulozi međunarodne zajednice i domaćih činilaca, sa sugestijom mogućih rješenja, koja podrazumijevaju sinhronizovano i odlučno djelovanje vanjskih i unutrašnjih aktera.

„Moguće rješenje trenutne situacije bez sumnje uključuje trenutni i sveobuhvatni angažman međunarodne zajednice sa konkretnim dnevnim redom i ciljevima, uključujući političku i pravnu komponentu. To mora biti sinhronizovani skup odlučnih akcija vanjskih i unutrašnjih aktera sa uspostavljenim mehanizmima odgovornosti. Odgovornost vladajućih struktura prema narodu trenutno ne funkcinše, tako da bi i to trebalo biti posmatrano izvana, bar od strane onih koji su nametnuli ograničeni ustav. Stoga oni također moraju preuzeti odgovornost i sudjelovati u popravljanju istog“, zaključio je profesor Kožljak.