Projekt SUCCESS predstavljen na međunarodnoj konferenciji „Soft skills of students“ - International Burch University
VOTE CHAIN: Kako zaustaviti izbornu krađu?
January 14, 2021
Start Me Up High School takmičenje u poduzetništvu je počelo
January 18, 2021

Prof.dr. Nedim Čelebić, na poziv Jaceka Lisa sa WSPA University College of Enterprise and Administration u Lublinu, Poljska, učestvovao je u međunarodnoj online konferenciji pod nazivom „Soft skills of students“. Konferenciji je prisustvovalo više od 130 stručnjaka i profesora iz 26 zemalja.

Profesor Čelebić imao je priliku da predstavi Erasmus+ projekt SUCCESS čiji koordinator je Internacionalni Burch univerzitet, a u kojem učestvuje 16 partnerskih univerziteta, privrednih komora, kompanija i razvojnih agencija iz zemalja regiona i Evrope.

Ovom prilikom profesor Čelebić je istaknuo kao ovaj veliki projekt ima nekoliko ključnih ciljeva:

1. Razviti odnose sa okruženjem i procijeniti potrebe tržišta za određenim kadrom kako bi se povećala stopa zapošljavanja u zemljama Zapadnog Balkana,
  2. Modernizacija tri tehnološka odsjeka na svakom od partnerskih univerziteta kroz uvođenje prakse, modernizacijom studiskih programa i uvođenjem poduzetništva,
  3. Ojačati postojeće i osnovati nove start-up servise u zemljama partnerima
  4. Razviti poduzetničku mrežu između partnerskih univerziteta te platformu za razmjenu dobrih praksi

Sve zemlje partneri u ovom projektu suočene su sa sličnim problemima i izazovima kao što su visoka stopa nezaposlenosti mladih ljudi te migracija mladih prema zemljama EU. Vidljivo je da univerziteti u našoj zemlji i regionu imaju potrebu za transformacijom sa tradicionalnog načina obrazovanja u poduzetničke univerzitete koji će razvijati potrebne tržišne vještine i fokus staviti na kritičko i inovativno razmišljanje.

Projekt SUCCESS je odlično prihvaćen na konferenciji te su otvorene nove mogućnosti za buduće partnerske saradnje.