Studenti Burch univerziteta posjetili spomen područje Jasenovac - International Burch University

Studenti Burch univerziteta posjetili spomen područje Jasenovac

Jasenovac je mjesto ustaškog koncentracionog logora iz Drugog svjetskog rata kojim je upravljala Nacistička Njemačka. Preko 90.000 ljudi je ubijeno, što čini Jasenovac petim najsmrtonosnijim koncentracionim logorom u čitavoj Evropi za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Grupa studenata I profesora je posjetila spomen područje kako bi se dalje upoznala sa historijom regiona, odala počast hiljadama nevinih žrtava Jasenovca te demonstrirala međuetničko razumijevanje i suosjećanje u atmosferi kojoj to teško nedostaje.

Studenti i profesori su imali priliku obići prostor spomen područja, naučiti više o historiji logora i posjetiti muzej, kao i pružiti povratne informacije upravi spomen područja.

“Većina ljudi znaju da su se grozni zločini desili u Jasenovcu, ali malo ko zna da četvrtinu žrtava zapravo čine djeca mlađa od 14 godina. Ja sam spadao u tu kategoriju i drago mi je što sam posjetio Jasenovac jer sam imao priliku naučiti puno više o ovom mjestu”, rekao je Isa Dukmenić, student treće godine Odsjeka za međunarodne odnose i evropske studije Internacionalnog Burch univerziteta.

Prošle godine, Odsjek je zajedno sa Diplomatskim klubom Burch, organizovao sličnu edukativnu posjetu Prijedoru, mjesto velikih stradanja 90-ih godina i planira organizovati još jednu edukativnu posjeti Srebrenici, mjestu jedinog genocida u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, u ljetnom semestru 2018. godine.