Studenti građevinarstva na praktičnoj nastavi u Rudarskom institutu u Tuzli - International Burch University

Studenti građevinarstva na praktičnoj nastavi u Rudarskom institutu u Tuzli

20424

Studenti druge godine Studijskog programa građevinarstva na Internacionalnom Burch univerzitetu posjetili su  Rudarski institut u Tuzli, odnosno geomehaničku laboratoriju. Posjeta je predvođena ekspertom iz prakse Jasminom Isabegovićem koji je za studenete na institutu organizovao praktičnu nastavu u okviru predmeta Mehanika tla.

Nakon uvodne prezentacije o historiji i samoj organizaciji Instituta, predstavljeni su im projekti koji su završeni u proteklom periodu sa posebnim fokusom na polje  geomehanike i laboratorijska ispitivanja.

Studentima je predstavljen i standard BAS ISO 17025 koji je obavezan za  sve laboratorije, zatim sama organizacija laboratorije, oprema i metode koje se primjenuju u geomehaničkoj laboratoriji.

Objašnjeni su im i  istandardi 17892-1 do 17892-12 koji su osnovni standardi za utvrđivanje fizičkih i mehanička karakteristika tla kao što su: sadržaj vode, gustina, Atterbergove granice konzistentnost, kohezija, ugao unutrašnjeg trenja, modul konsolidacije, propustljivost.

U laboratoriji za ispitivanje građevinskih materijala, stručnjaci su im objasnili proces pripreme za ispitivanje sadržaja vode, gustoće, direktno smicanje, propusnost, Atterbergove granice i Proctorov test. Zatim su studenti dobili priliku da rukuju opremom, te su izvodili različita mjerenja i koristili laboratorijske izvještaje za unošenje vrijednosti.

Studenti su istakli da je ova praktična nastava posebno iskustvo za njih, obzirom da Institut ima jako bogat rezime sa mnoštvom kompleksnih projekata iz kojih studenti mogu dosta naučiti i koristiti tokom svog studiranja kao jako dobre primjere iz prakse.

“Pored projekata Instituta vidjeti laboratorije te iskusiti rad i eksperimentalne procedure “iz prve ruke” najveći je značaj ovog obilaska koje je, uz sticanje znanja iz ovog predmeta, učinilo ovu posjetu još zanimljivijom i uzbudljivijom. Posebne pohvale uposlenicima instituta, kao i profesoru Isabegoviću na gostoprimstvu i ljubaznosti”, istakao je Irfan Bidžević, student druge godine građevinarstva.

Studijski program građevinarstva na Burch univerzitetu je kreiran sa ciljem da studentima omogući najbolje šanse za zaposlenje, tako što je kroz svaki predmet poseban fokus  stavljen na praktičnoj nastavi u mjerodavnim instutucijama.

„Konsultacije sa kolegama iz evropskih univerziteta i kompanija doprinijele su tome da ovako formiran studijski program omogući studentima pored teoretskog  i praktično znanje iz tehničkih disciplina, zatim laboratorijska ispitivanja, te softversko modeliranje i analiziranje konstrukcija“, rekao je Ahmed El Sayed, šef Studijskog programa građevinarstva.

Praktična nastava koju su studenti imali na Rudarskom institutu jedna je u nizu koja će biti organizovana u narednom periodu u građevinskim institutima i kompanijama.

Studenti građevinarstva na praktičnoj nastavi u Rudarskom institutu u Tuzli

“Pored projekata Instituta vidjeti laboratorije te iskusiti rad i eksperimentalne procedure “iz prve ruke” najveći je značaj ovog obilaska koje je, uz sticanje znanja iz ovog predmeta, učinilo ovu posjetu joÅ¡ zanimljivijom i uzbudljivijom. Posebne pohvale uposlenicima instituta, kao i profesoru Isabegoviću na gostoprimstvu i ljubaznosti”, istakao je Irfan Bidžević, student druge godine graÄ‘evinarstva.