TIM HEALTHBYTE POSJETIO UNDP I PREUZEO NAGRADU OSVOJENU NA ONLINE TAKMIČENJU „START ME UP“ - International Burch University
IBU and SoGal Foundation work together on creating a Startup community in Bosnia and Herzegovina
October 19, 2020
GLOBALNE VEZE ZA GLOBALNI UTJECAJ
October 28, 2020

Pobjednici online takmičenja „Start me Up“ koje je organizovano u okviru SDG Business
Week-a, tim Healthbyte danas su posjetili UNDP kako bi preuzeli osvojenu nagradu. Ovo online takmičenje bilo je svojevrsno finale najvećeg srednjoškolskog takmičenja u poduzetništvu „Start Me Up High School“, koje organizira Internacionalni Burch univerzitet i Asocijacija srednjoškolaca u BiH.

Četiri najbolje rangirana tima sa „Start Me Up High School“ takmičenja imala su priliku
predstaviti svoje ideje kroz video snimke plasirane na društvenim mrežama, a glasovi javnosti
odlučili su o pobjedniku. Prezentacija tima Healthbyte dobila je najveću podršku i najveći broj glasova te su osvojili vrijednu nagradu: Apple iPad Air 10.5-inch 256GB. Nedim Karavdić i Hamza Makić, predstavnici ovog tima, prilikom preuzimanja nagrade istaknuli su da će im nagrada pomoći u daljem razvoju projekta te su se zahvalili za podršku u realizaciji njihove ideje. Healthbyte je startup projekt usmjeren na olakšavanje života ranjivim grupama uz pomoć digitalnih vještina i softverskih rješenja. Njihova ideja pod nazivom Luminous, rješava problem osoba sa invaliditetom koji inače ne mogu da koriste kompjuter, nudeći sistem infracrvenih zraka koji će omogućiti korištenje računara korisniku preciznim praćenjem pokreta očiju. Njihova ideja doprinos je rješavanju SDG cilja broj 3 “Zdravlje i blagostanje”. Prof. dr. Nedim Čelebić koji je pratio tim Healthbyte prilikom preuzimanja nagrade istaknuo je važnost poduzetničih univerziteta kakav je Internacionalni Burch univerzitet za podsticanje poduzetničkog duha kod mladih ljudi.

„Internacionalni Burch univerzitet svjestan je važnosti uloge univerziteta u formiranju generacija poduzetnika i inovatora te je usmjeren ka kreiranju okruženja u kojem će studenti moći da otkriju svoje mogućnosti i da se izraze kroz različite projekte. Podstičemo mlade ljude da razvijaju taj poduzetnički duh i drago nam je vidjeti da su njihove ideje nagrađene. Zahvaljujemo se UNDP-u na saradnji i podršci koju pružaju mladim i talentovanim ljudima koji će sutra biti uspješni poduzetnici zahvaljujući upravo ovakvim zajedničim projektima“

rekao je prof.dr. Nedim Čelebić.

Uspješna saradnja Internacionalnog Burch univerziteta i UNDP-a nastavit će se i ove godine
kroz organizaciju „Start Me Up High School“ takmičenja.