Vedran Peršić iz Sberbank BH - gost predavač na online IBU predavanju u četvrtak, 2. aprila - International Burch University
Coronavirus isolation and home studying: We are not alone
March 25, 2020
Srđan Puhalo, PhD − Guest Lecturer at IBU Online Lecture on Wednesday, April 8th at 12 p.m.
April 6, 2020

Vedran Peršić iz Sberbank BH – gost predavač na online IBU predavanju u četvrtak, 2. aprila

Naš gost na online predavanju u četvrtak, 2. aprila u 15:00 bit ćeVedran Peršić direktor Sektora za marketing i komunikacije u Sberbank BH. Kao gostujući predavač na online predavanju Internacionalnog Burč univerziteta na Odsjeku za digitalne komunikacije i PR, naš uvaženi gost govorit će o svom dugogodišnjem iskustvu u medijima i komunikacijama i podjeliti korisne savjete našim studentima.

Vedran Peršić se više od 15 godina bavi odnosima s javnošću, marketingom i pitanjima od javnog značaja. Studirao  je sociologiju na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu,  bio je televizijski novinar, i na kraju se pronašao u korporativnim komunikacijama.  Dugogodišnji je predavač različitih modula iz korporativnih komunikacija, a držao je treninge javnog nastupa i kriznog komuniciranja za službenike različtiih institucija u Bosni i Hercegovini. Na poziciji direktora Sektora za marketing i komunikacije u Sberbank BH nalazi se od 2013. godine.

Vedran Peršić from Sberbank BH will be our guest lecturer at the IBU online class on Thursday, 2 April

Our guest at the online lecture on Thursday, April 2 at 3:00 pm will be Vedran PeršićDirector of Marketing and Communications at Sberbank BH. As a guest lecturer at the International Burch University online class at the Department of Digital Communications and PR, our distinguished guest will talk about his rich media and communications experience and share helpful advice to our students.

Vedran Peršić, has been working in Public Relations, marketing and public affairs for over 15 years. He studied sociology at the Faculty of Political Science at the University of Sarajevo, worked as television journalist, and eventually found his calling in corporate communications. He also has a long career in teaching various modules in corporate communications, having held a training session in public speaking and crisis communication for officials from various public institutions in Bosnia and Herzegovina. He has been working as the director of marketing and communications at Sberbank BH since 2013.