VIŠE OD 200 UČENIKA SREDNJIH ŠKOLA UČESTVOVALO NA HOUR OF CODE - International Burch University
International Burch University
Poziv za stručnu praksu u Raiffeisen banci
December 7, 2020
Profesor Kožljak učesnik Međunarodne konferencije TSD 2020Profesor Kožljak učesnik Međunarodne konferencije TSD 2020
December 22, 2020

VIŠE OD 200 UČENIKA SREDNJIH ŠKOLA UČESTVOVALO NA HOUR OF CODE

Odsjek za IT Internacionalnog Burch univerziteta u saradnji sa Centrom za promociju civilnog društva (CPCD) organizovao je Hour of Code, događaj koji ima za cilj omogućiti učenicima da na zanimljiv način steknu svoja prva progamerska iskustva.

Hour of Code (Sat kodiranja) okupio je više od 200 učenika srednjih škola širom BiH zainteresovanih za učenje o kodiranju i osnovama različitih programskih jezika.

Predavanja za srednjoškolce organizovana su online, a predavači su bili studenti prve i druge godine Odsjeka za IT IBU. Tokom pet dana sredjoškolci su mogli učiti o pet različitih tema, u periodu od 7. do 11.decembra, a teme i predavači bili su:

• C# –  Azra Bećirović i Sanin Bašić
  • Web development beginner – Ilma Džaferović, Lejla Breščić, Amna Ganić i Adnan Mujagić
  • Web development advanced – Mahmut Beširević, Asim Veledarević i Ejub Šabić
  • Basics of Python – Nedim Bandžović, Ajdin Pašić, Lejla Mekić, Džanin Mašić I Anes Mehović
  • SQL – Mirza Krupić, Naida Fatić i Amar Mujagić

Srednjoškolci su pokazali veliki interes za ove teme i brojne pohvale su stigle kako za predavače tako i za Internacionalni Burch univerzitet, ističe predsjednik ACM kluba Mirza Krupić.

“Dobili smo čak i pohvale profesorice jedne od škola koja je nekoliko puta i sama prisustvovala predavanjima. Smatram da ovaj događaj ima veliki značaj za nas i univerzitet s obzirom da smo privukli zaista ogroman broj učenika škola širom BiH te smo uspjeli da ih zainteresujemo i prenesemo im osnovna znanja koja će im nadam se biti korisna i podstaći ih da razmisle o daljoj edukaciji”, rekao je Mirza.

CPCD je organizovao motivacione govore za učenike osnovnih škola. Hour of Code je izuzetno značajan događaj koji kod mladih ljudi nastoji potaknuti interes za programiranjem i pomoći im da u budućnosti odluče nastaviti dalju edukaciju u ovom smjeru i izaberu jednu od najtraženijih profesija danas.